Nejen drobní prodejci, na ochranných respirátorech vydělal i Mall.cz. Nabízel jeden i za 500 korun
Jedna z účinných ochranných pomůcek před nakažením se novým typem koronaviru 2019-nCoV jsou respirátory typu FFP3, které nedávno stály v průměru 80 korun za kus. Velká poptávka z nich ale udělala nedostatkové zboží, na jehož prodeji se snaží vydělat jednotlivci i velkoobchody. Internetový prodejce Mall.cz od konce ledna prodal 44 tisíc respirátorů. V nabídce prodejce se objevily také balíčky po deseti kusech, kdy jedna rouška vyšla na 500 korun.
Mnoho prodejců v České republice se sílící hrozbou šířícího se koronaviru, a tím i vzrůstající poptávkou, zareagovalo také zvýšením cen respirátorů a ochranných roušek. V mnoha případech došlo řádově k nárůstu o stovky i tisíce procent.
Nařízení ministerstva
Ministerstvo zdravotnictví kvůli novému koronaviru zakazuje od středy 4. března vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo Česko a jejich prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy.V úterý to sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.
Také jeden z největších internetových prodejců na českém trhu Mall.cz podle mluvčí Pavly Hobíkové zareagoval na poptávku. Například nabízel respirátory v balení po více kusech. Za 10 kusů respirátorů typu FFP3 zaplatili zákazníci 4999 korun. „Multipacků jsme měli v prodeji 300 kusů po 10 respirátorech. Vyprodali se během necelých dvou dní,“ uvedla mluvčí na dotaz serveru iROZHLAS.cz.
K nejprodávanějším produktům patřily respirátory s výdechovým ventilkem. „V současné době jsou respirátory FFP2 a FFP3 vyprodané. S dodavateli nyní jednáme o doplnění respirátorů s filtrační třídou FFP2,“ odpověděla mluvčí na dotaz redakce. Od konce ledna prodal podle sdělení Mall.cz 44 tisíc respirátorů. Momentálně respirátory FFP2 nabízí v cenovém rozmezí 100 až 500 korun.
Čím vysvětluje Mall.cz zvýšení cen? „Ceny roušek i respirátorů se v průběhu posledních týdnů velmi mění. U každé poptávky nám dodavatelé posílají nové ceníky, kde aktualizují nákupní ceny.“
Regulace cen
Ministerstvo financí ve středu rozhodlo o regulaci cen respirátorů. V případě respirátorů vyrobených v EU úřad stanovil maximální cenu pro konečné spotřebitele na 175 Kč bez DPH. U respirátorů vyrobených mimo EU je limit stanoven na 350 Kč bez DPH.
„Chceme zabránit obchodování se strachem. Je zcela nepřípustné, aby někteří vydělávali na obavách občanů z šíření nemoci a prodávali předražené respirátory,” uvedla k cenovým limitům ministryně financí Alena Schillerová. Za porušení pravidel hrozí pokuta až deset milionů korun.
Obchodníci s panikou. Respirátor proti koronaviru prodávají i za pět tisíc korun
Číst článek
Obchod se strachem
Kromě internetových prodejců se na respirátorech podařilo vydělat i jednotlivcům, kteří ochranné pomůcky na internetu nabízeli v ceně od tisíce až do pěti tisíc korun za kus. Některé z nich navštívili redaktoři Radiožurnálu.
Třeba žena vystupující pod jménem VKubeckova na dotaz, zda je podle ní v pořádku zneužívat obavy lidí a prodávat jim předražené roušky, odvětila suše: „Oni to podcenili, ne?“
Sama přiznala, že si respirátory koupila na internetu jen proto, aby na nich pak mohla vydělat. K dispozici má prý čtyři. „Já ty peníze potřebuju na kastraci svých koček, to je drahý,“ vysvětlila. Jeden respirátor nabízela za 5000 korun.
‚Vozím to z Finska‘
Strach lidí z viru se snaží využít i mladík, který se představil jako Honza z Prahy. Na jednom z inzertních serverů nabízel až 600 respirátorů s nejvyšší možnou ochranou, každý za tisícovku.
Žena z Prahy postupovala správně, řekl ministr Vojtěch. Výsledky dětí jsou negativní
Číst článek
„Vozím z Finska, mám tam naštěstí známé a ti mi pomáhají to tam shánět,“ vysvětlil. Respirátorů prý prodal už asi tři sta. „Máme tady volný obchod, a když sem dokáže člověk dostat něco, co lidi potřebují? Takže si nemyslím, že by to bylo parazitování,“ řekl Radiožurnálu.
Další, kdo se rozhodl na koronaviru vydělat, je řemeslník z Krupky. „Kupoval jsem to na firmu, dělal jsem si zásoby a teď to přišlo vhod,“ řekl v předsíni svého domku v Krupce u Teplic. „Používám je, když se lakuje a takový ty věci,“ dodal. V Krupce provozuje pneuservis.
1. března, když ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil první tři potvrzené případy koronaviru v Česku, dával svůj inzerát na internet, měl respirátorů 75. I on nabízel jeden za tisíc korun. Po dvou dnech mu jich zbylo 31.