Ministerstvo prověří karibské angažmá šéfa dozorčí rady České exportní banky. Může přijít o místo
Ministerstvo financí prověří účast šéfa dozorčí rady státní České exportní banky Rudolfa Rabiňáka v bankovním byznysu v Dominikánské republice. Pro Radiožurnál to potvrdila šéfka resortu Alena Schillerová (za ANO). Úřad tak reaguje na zjištění, že Rabiňák vede v Karibiku hned čtyři společnosti vydávající se za banku. Jedna z nich, IC Invest Bank, poskytovala finanční krytí loňských problematických dodávek čínských respirátorů pro stát.
„Nevylučuji, že na základě získaných informací i vyjádření jeho samotného (Rudolfa Rabiňáka – pozn. red.) navrhneme přijmout opatření. To v tuto chvíli ale nebudu předjímat,“ napsala v úterý Schillerová Radiožurnálu.
Za státním byznysem s respirátory za stamiliony stála záruka ‚banky‘ z daňového ráje. Nyní zametá stopy
Číst článek
Prověřování se týká finančního krytí firmy Recea Prague. Společnost s pochybným zázemím vloni na jaře získala ještě pod vedením dnes již bývalého ministra Adama Vojtěch (za ANO) kontrakt za stovky milionů korun a měla dodat ochranné pomůcky proti koronaviru. Z celého obchodu nakonec sešlo, firma zboží dodala pozdě a ve špatné kvalitě. V pozadí financování Recea Prague stála právě společnost IC Invest Bank.
Resort podle ministryně Schillerové už Rabiňáka vyzval, aby vysvětlil praktiky svého podnikání v čele dominikánské pobočky firmy IC Invest Bank. On sám jakékoliv pochybení odmítá. „Já nesmím být v orgánu nějaké jiné banky. A tohle není banka. To je všechno,“ řekl.
Právě ministerstvo pod vedením Schillerové ho v dubnu 2019 nominovalo do čela dozorčí rady České exportní banky (ČEB). Do čela IC Invest Bank se podle veřejně dostupných záznamů na serveru Open Corporates nechal zapsat zhruba o půl roku později – v listopadu 2019.
Bankou se IC Invest Bank podle něj nazývá, protože jsou o názvu přesvědčeni jeho spolupracovníci. „Já jsem je několikrát zapřísahal, ať se to banka nejmenuje, a v Česku se to banka nikdo nejmenovalo,“ říká. Prověřování celé kauzy ze strany ministerstva financí nakonec bez dalšího komentáře v úterý připustil také on sám.
Experti oslovení Radiožurnálem Rabiňákův souběh funkcí kritizují. „Ačkoliv se formálně nejedná o banky ve smyslu bankovní licence, v praxi mohou takové subjekty naplňovat činnosti, kvůli kterým vznikají opatření proti střetu zájmů,“ uvádí například analytik protikorupční organizace Transparency International Milan Eibl.
A podobně se vyjádřil i protikorupční expert Radim Bureš, který se specializuje na forenzní audity: „Personální propojení státem vlastněné banky a pseudobanky z daňového ráje představuje dobrý příklad, jak by stát fungovat neměl. Obzvlášť by mě ale zajímalo, jak to, že takováto vazba nikomu v ČEB nepřišla divná, když pan Rabiňák své angažmá nahlásil.“
Mluvčí České exportní banky Jan Černý k Rabiňákovu karibskému angažmá napsal, že si jeho aktivity prověřila před jeho jmenováním a průběžně prověřuje. "V současné době jsou prověřovány skutečnosti, o kterých Rudolf Rabiňák informoval Českou exportní banku v posledních dvou týdnech," doplnil Černý.
Čtyři firmy v Karibiku
Bankéř Rabiňák figuruje kromě IC Invest Bank jako ředitel v dalších třech firmách v Dominikánské republice. Konkrétně jde o společnosti s názvy PIB – Private Trust Bank, Antwerpen Business Systém Invest Bank a Brandburg Private Bang.
Stíhání exmanažerů České exportní banky končí, zastavili ho po čtyřech letech
Číst článek
Dvěma z nich, společnostem PIB – Private Invest Bank a IC Invest Bank, Rabiňák založil ve stejné době také pobočky v České republice.
Po již zmíněné firmě Recea Prague, za kterou se IC Invest Bank zaručila, nakonec zůstaly jen dluhy. Mimo jiné i jeden devítimilionový u společnosti Deep Insight, která očekávala odškodnění od Rabiňákovy firmy. To se ale dodnes nestalo, Rabiňák místo toho koncem loňského roku českou pobočku zrušil. Loni v prosinci sepsal notářský zápis, ve kterém uvedl, že firma v Česku nevykonávala žádnou činnost a nemá ani žádné závazky.