Samice kriticky ohroženého orla skalního se otrávila karbofuranem

V důsledku úmyslné otravy v Česku ročně zahynou desítky volně žijících zvířat. Dotýká se to i kriticky ohrožených druhů. Posledním známým případem byla otrava orlí samice z projektu Návrat orla skalního do ČR.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orel skalní

Orel skalní | Foto: Rostislav Stach

Tělo samičky vypuštěné v rámci projektu před dvěma lety v Beskydech se našlo na Benešovsku. Jak se vzápětí ukázalo, orlice zemřela velmi krutým způsobem - otrávila se vysoce toxickým karbofuranem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ornitologem Zdeňkem Vermouzkem na Rádiu Česko

"Orlice byla sledována vysílačkou, takže o jejím pohybu byly informace. Ve chvíli, kdy se signál ozýval delší dobu z jednoho místa, jsme zahájili pátrání a byla nalezena uhynulá v lesním porostu. Následný rozbor prokázal otravu karbofuranem," popsal okolnosti případu Zdeněk Vermouzem z České společnosti ornitologické.

Karbofuran je prudký nervový jed, který se ještě nedávno používal jako součást insekticidních přípravků. Od roku 2008 je v Česku zakázaný.

Kdo otrávenou návnadu do přírody položil, se nezjistilo. Ochránci přírody podali kvůli úhynu orlice trestní oznámení. Náklady spojené s vysazením uhynulé orlice odhaduje Vermouzek na statisíce korun.

Ročně se otráví tisíce ptáků

Letos bylo nalezeno 50 otrávených ptáků, osm z nich bylo kriticky ohrožených. Skutečný počet uhynulých kusů je ale podle Vermouzka daleko vyšší: "Počet ptáků, o kterých se dozvíme a máme je zanesené v databázi, může být někde okolo pěti procent. Není podle čeho přesně odhadovat, ale těch pět procent my odhadujeme, takže by to představovalo zhruba až tisícovky ptáků ročně."

Traviči se vystavují hrozbě peněžních trestů až odnětí svobody na několik let podle závažnosti a druhu otráveného zvířete. Vermouzek připomněl, že Česká republika ve vyšetřování podobných případů za ostatními evropskými zeměmi zaostává.

"Dál je třeba ve vyšetřování i Slovensko, které má speciální oddělení policie, které se touto trestnou činností zabývá. U nás toto dosud chybí, a právě vyšetřování je tou věcí, kterou my kritizujeme, protože neprobíhá tak, aby přineslo výsledky," podotkl Vermouzek.

Martin Hromádka, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme