Sněmovna projedná část kauzy odposlechů na uzavřeném jednání
Kauzou údajných odposlechů asi dvaceti novinářů a politiků se na žádost ČSSD zabývá na své dnešní schůzi Poslanecká sněmovna. S podezřením o odposleších v souvislosti s vyšetřováním úniku takzvané Kubiceho zprávy přišel ministr vnitra Ivan Langer. Po bouřlivé diskuzi a oznámení Marka Bendy z ODS o nových závažných skutečnostech v souvislosti s odposlechy se poslanci rozhodli část kauzy projednat na uzavřeném jednání.
Mimořádné schůzi Sněmovny předcházelo ranní také mimořádné zasedání vlády Mirka Topolánka. Důvodem bylo podle šéfa sněmovního ústavně-právního výboru Marka Bendy z ODS to, že ve středu obdržel od zvláštního útvaru policie dopis ve stupni důvěrného utajení. Ten podle Bendy obsahuje závažné skutečnosti k této kauze.
"Mne vyděsily a já se nenechám často děsit. Chtěl jsem proto poprosit, aby Sněmovna v tuto chvíli svým hlasováním přerušila tento bod. Vyzvala ústavně-právní výbor k tomu, aby se sešel, aby na uzavřeném jednání mohli být všichni poslanci výboru seznámeni s tímto materiálem a mohli vám posléze navrhnout další postup," řekl Benda.
Na to reagoval poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek slovy, že došlo ke kriminalizaci politiky: "Bez jakýchkoliv důvodů a dokladů. To je to, co se podle mne v této zemi nesmí vyplácet. Dnes se mluví, místo toho, abychom se zabývali tím, jak je možné, že se něco takového stalo, o nějakých nových informacích. Já mám podezření, že se celá věc má rozmělnit a že ten smysl je, aby se ztratil politický význam věci."
Poslanci bouřlivě diskutovali o dalším postupu. Výsledkem bylo rozhodnutí, že kauzu bude Sněmovna projednávat neveřejně na uzavřeném jednání.
Ministr vnitra Ivan Langer minulý týden řekl, že dostal z novinářských kruhů informace o možném odposlouchávání asi dvaceti politiků a novinářů v rámci vyšetřování úniků ze zprávy policejního důstojníka Jana Kubiceho. Členové kabinetu Mirka Topolánka pak vyslovili podezření, že předchozí vláda Jiřího Paroubka mohla využívat odposlechy k "fízlování" politických protivníků nebo nepohodlných novinářů. Tyto informace později označila za nepravdivé nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. Nevyloučila ale, že někdo legálně odposlouchávaný byl.