Rozhodnutí v kauze Stoka nepadlo. Soud bude pokračovat v dokazování kvůli doplnění spisu
Rozhodnutí v takzvané kauze Stoka, která se týká podezření z korupce na radnici Brno-střed, v pondělí u Krajského soudu v Brně nepadlo. Státní zastupitelství pochybilo a soudu včas nedodalo podstatnou část spisového materiálu. Jde o 10 000 až 12 000 stran, tedy kolem poloviny spisu. Obhájci se s ní budou muset seznámit. Jednání je odročeno na 23. března a další dny. Státní zástupce Petr Šereda řekl, že šlo o technickou chybu při podání obžaloby.
„Došlo k technické chybě při podání obžaloby, nestává se to často nebo pravidelně. Stalo se to poprvé v mé kariéře, že část spisu nebyla soudu předána. Takže nebyly provedeny některé listinné důkazy, proto soud musel rozhodnout o tom, že znovu otevírá dokazování, aby ty chybějící důkazy byly provedeny,“ řekl po skončení jednání novinářům státní zástupce Petr Šereda.
Žalobkyně chce v brněnské korupční kauze Stoka pro bývalého místostarostu Švachulu 14 let vězení
Číst článek
Uvedl, že soud se listinám ještě nějakou dobu bude věnovat, vyhradil si k tomu několik dní. Obhájci teprve budou navrhovat, kolik jednotlivých důkazů má být provedeno.
„Spis byl velký, obžaloba byla podávána v hektické době, na samém konci vazební lhůty, spěchalo se a v rámci toho spěchu se na část spisu zapomnělo. Je to poměrně velká část, jsou to materiály k jednotlivým veřejným zakázkám,“ uvedl žalobce.
Doplnil, že soudkyně zřejmě při vyhodnocování spisu zjistila, že některé listinné důkazy nemá k dispozici. Kontrolou se následně zjistilo, že tam některé svazky opravdu chybí. Podle dřívějšího vyjádření Národní centrály proti organizovanému zločinu spis čítal 58 svazků a měl téměř 20 000 stran.
Vyvození osobní odpovědnosti?
Informace k postupu žalobce si vyžádá Nejvyšší státní zastupitelství. „Nejvyšší státní zástupce má k této kauze informace zatím pouze z veřejných zdrojů, proto vydal dnes pokyn, aby státní zástupce odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Nejvyššího státního zastupitelství vyžádal od Vrchního státního zastupitelství v Olomouci podrobné informace o postupu dozorového státního zástupce, přijetí opatření k zajištění nápravy a případně i vyvození osobní odpovědnosti,“ napsal mluvčí NSZ Petr Malý.
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, pochybení odmítá. „Státní zástupce, který věc žaloval, magistr Radek Mezlík, inkriminovanou část spisu nezahrnul do spisového materiálu, neboť se jednalo o pomocný spisový materiál, o který svoji obžalobu neopíral, a tudíž v něm podle jeho názoru nejsou žádné důkazy důležité pro posouzení té věci,“ řekl České televizi olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.
Soud si podle něj může případně tuto část spisového materiálu vyzvednout, pokud ji bude považovat za potřebnou, což se stalo a soud s ní bude nyní dál pracovat.
Viceprezident Unie státních zástupců Ondřej Šťastný ČTK napsal, že unie není činná v konkrétních trestních kauzách, proto o nich nemá ani podrobný přehled.
„Případ má komentovat v první řadě konkrétní státní zástupce, který jej zpracovává. Z tohoto důvodu se k vámi nastíněné situaci, která dnes nastala u soudu, můžeme stěží blíže vyjádřit. Obecně platí, že k opomenutí při kompletování vyšetřovacího spisu dochází v praxi jen výjimečně,“ sdělil ČTK Šťastný.
‚K tomu by docházet nemělo‘
Viceprezident Soudcovské unie ČR Roman Lada napsal, že v obecné rovině uvést, že by k takové situaci samozřejmě docházet nemělo, respektive zcela výjimečně.
„Soudu by měl být dodán veškerý spisový materiál, který s danou věcí souvisí a o který obžaloba opírá svůj názor, že je třeba postavit konkrétní osobu či osoby před soud. Nicméně i v průběhu řízení před soudem se mohou objevit důkazy další, které ať již obžalovaný, nebo státní zástupce dodatečně předkládá, aby tak podpořil svůj právní názor na danou trestní věc,“ uvedl Lada.
Poslední jednání hlavního líčení se konalo loni 7. září, soud tehdy jednání odročil pro vyhlašování rozhodnutí. To se ale odkládá, státní zastupitelství doplnilo spisový materiál o další listiny, strany tak dostaly čas, aby je mohly prostudovat.
Předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová také upozornila čtveřici spolupracujících obviněných, že není vyloučeno, že jim bude status odňat. Konstatování blíže nespecifikovala.
Upozornila také obžalované, že vzhledem k aktuální soudní praxi mohou jednat se státním zástupcem o možné dohodě o vině a trestu. Mezi spolupracující obviněné patří mimo jiné podnikatel Saman El-Talabani či podnikatel Pavel Ovčarčin.
Kauza Stoka
Korupce na radnici se podle žalobkyně odehrávala při zadávání veřejných zakázek v letech 2015 až 2019. Získávaly je vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky.
Firem zúčastněných v systému bylo několik a vždy vyhrála předem vybraná, ostatní podle obžaloby dělaly takzvaně křoví. Výše úplatků podle žalobkyně dosáhla až 47 milionů korun, šlo o 27 zakázek městské části Brno-střed a o další desítky ovlivněných zakázek na správě nemovitostí městské části.
Případem se soud začal zabývat v září 2020, zhruba rok a půl po policejní razii na radnici Brno-střed. Soud vyslýchal jednotlivé obžalované, následně svědky, četly se listinné důkazy, soud přehrával i odposlechy.
V brněnské kauze Stoka přibylo dalších deset obviněných. Stíhaných už je 50 lidí nebo firem
Číst článek
Spisový materiál je rozsáhlý, podle dřívějšího vyjádření Národní centrály proti organizovanému zločinu čítá 58 svazků a má téměř 20 000 stran. Závěrečné řeči zazněly loni v září. Soud měl rozhodnout v polovině prosince, jednání tehdy ale odvolal z organizačních důvodů.
Korupční kauza vyústila do velkých problémů hnutí ANO v Brně, které vyvrcholily vystoupením několika politiků včetně bývalého primátora a kandidáta na jihomoravského hejtmana Petra Vokřála z ANO.
Předloni v půlce června republikové předsednictvo rozpustilo celou brněnskou buňku hnutí, nová brněnská organizace formálně znovu vznikla loni na začátku března.