Městská část Brno-střed podala trestní oznámení na firmu N.P.P. Radní zjistili, že firma nabízí klientům možnost koupit městský byt bez toho, aby měla s městem jakoukoliv smlouvu o spolupráci.
Architektonicky či historicky cenné domy ztratily ochranu v roce 2020 poté, co soud rozhodl, že koncem 80. let úředníci stovky domů špatně zapsali na památkový seznam. Teď je chrání zóny.
Policisté ve věci zasahovali v Brně v druhé půli října 2022, a to na bytovém odboru magistrátu, na radnici Brno-sever, Brno-Černovice, v černovické pískovně a v kanceláři Petra Hladíka (KDU-ČSL).
Po kauze, ve které je z machinací s obecními byty obviněné 6 lidí, zpřísňuje Brno-střed pravidla pro přidělování. Noví žadatelé budou muset například prokazovat své zaměstnaní nebo zdravotní stav.
Zóna má ochránit hlavně vnější vzhled domů tak, aby se stavby neměnily při pohledu z ulice. Regulace má zabránit bourání budov nebo jejich necitlivé přestavbě, což se v minulých letech v Brně dělo.
Městská část Brno-střed chce po policejní razii prověřit až 40 bytů, ve kterých by mohli lidé bydlet neoprávněně. O levnější byty by pak mohli přijít. A to ještě před verdiktem soudu.
„Se souhlasem dozorové státní zástupkyně bylo z důvodu existence vazebních důvodů k tomuto okamžiku zadrženo deset osob,“ uvedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.
Starosta Brna-středu Mencl (ODS) věří, že v kauze jde pouze o pochybení jednotlivce, v tomto případě jeho stranického kolegy Otakara Bradáče, kterého policie označuje za hlavu organizované skupiny.
Detektivové zajistili byt jednatele realitní kanceláře Zdeňka Červinky z kauzy machinací s brněnskými nemovitostmi. Radiožurnál to zjistil z katastru nemovitostí.
Pro účast na organizované zločinecké skupině a přijetí úplatku začalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci stíhat osm lidí. Souvisí to se zásahem kvůli přidělování bytů v Brně.
„Systém je strašně snadno ohnutelný a zneužitelný,“ upozorňovala na problémy přidělování městských bytů radnici Brna-střed předsedkyně kontrolního výboru Monika Lukášová Spilková (Piráti).
Policie aktuálně dělá domovní prohlídky na základě soudních příkazů. V posledních letech v Brně došlo k podobným zásahům v souvislosti s možným kupčením s byty a braním úplatků už několikrát.
V případu údajného ovlivňování zakázek čelí obžalobě jedenáct lidí a dvě firmy. V kauze bylo dokazování ukončeno podruhé. Švachulovi navrhl žalobce 14 let vězení a propadnutí majetku.
Ve spisu přibylo dalších odhadem 10 000 až 12 000 stran listin, se kterými se budou moci obhájci teprve seznámit. Jednání je odročeno na 11. března a další dny.
Jednoho z řečníků v Brně organizátoři uvedli jako policistu v hodnosti kapitána. Vyjádřil obavu, že očkování vybraných profesních skupin je prvním krokem k všeobecné vakcinační povinnosti.
Radnici z bytu nechodila žádná činže. Loni tak nájemníka zažalovala o půl milionu korun. Až poté zjistila, že muž dávno bydlí jinde. Bývalý nájemník tvrdí, že se stal obětí podvodu.
Soudy se dříve obávaly, že by Švachula mohl uprchnout do zahraničí. Nyní by měl mít elektronický náramek a musel by odevzdat pas. Švachula je ve vazbě od loňského března.
V kauze 27 zakázek v městské části Brno-střed je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika Jiřího Švachuly (za ANO). Výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun.
Manipulace se týkaly především stavebních zakázek. Podle žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství má policie zadokumentované úplatky ve výši 47 milionů korun.
Krajský soud začne kauzu řešit v pondělí 21. září, v týdnu jsou v plánu ještě další dva jednací dny. Termíny hlavního líčení má soud zatím naplánovány do konce roku.