Chtěli byste konec střídání letního a zimního času? Ptali jsme se politiků, hlasovat můžete i vy
Změny času v Evropské unii by mohly skončit v roce 2021. Návrh v úterý schválili europoslanci a nyní ho musí posoudit jednotlivé členské státy. Ty by si také samy měly určit, jestli zůstanou u letního nebo standardního času. Poslanci, které Radiožurnál v úterý oslovil, by shodně střídání času zrušili.
Pro zrušení je třeba poslanec Josef Hájek z hnutí ANO: „Původně byla úprava z toho titulu, že byla úspora elektrické energie. A to již dnes není relevantní.“
Zrušení střídání časů by podpořil i Vojtěch Munzar z ODS. Stejný názor má taky poslankyně Markéta Pekarová Adamová z TOP 09. Podle ní je ale třeba se v unii shodnout na jednom čase.
„Záleží samozřejmě na tom, pro jaký z těch časů se rozhodneme. A zde musím říci, že nemám silný názor, který z nich je lepší,“ řekla Radiožurnálu.
Europoslanci podpořili konec střídání času, s návrhem musí ještě souhlasit členské státy
Číst článek
Poslanec Jiří Valenta z KSČM říká, že by se měl čas sjednotit na zimním. S nápadem zrušit střídání časů přišla skupina europoslanců v čele s Pavlem Svobodou z KDU-ČSL.
Iniciativu, jejímž cílem bylo zrušení střídání času, na podzim roku 2017 spustila skupina europoslanců v čele s českým zástupcem v Evropském parlamentu Pavlem Svobodou.
Směrnici loni představila Evropská komise po veřejné konzultaci, které zúčastnilo 4,6 milionu hlasujících z více než půlmiliardové Evropské unie. Pro zrušení střídání času bylo 84 procent z nich.
Komise původně navrhovala ukončit střídání již letos, nenašla ale podporu u členských zemí. Evropský parlament také nyní oznámil, že si přeje, aby země svůj postup při rušení střídání času koordinovaly a nenarušilo se tak fungování jednotného trhu.