Uplynulo 91 let od vzniku samostatného Československa
Občané České republiky si připomínají 91. výročí vzniku samostatného československého státu. Prvním vrcholem oslav byl pietní akt u Národního památníku na pražském Vítkově za účasti prezidenta Václava Klause a premiéra Jana Fischera. Oslavy vzniku samostatného Československa jako každoročně vyvrcholí večer na Pražském hradě, kde prezident Klaus udělí státní vyznamenání.
K výročí vzniku samostatného Československa odhalil na Pražském Hradě prezident Václav Klaus nový památník. Plastika Vincenta Makovského znázorňuje lva, který podle slov prezidenta republiky symbolizuje českou státnost.
Luboš Velek, vedoucí Masarykova ústavu Akademie věd ČR, připomněl, že vznik samostatného Československa neohrožoval ani tak zanikající moloch Rakousko-Uhersko, ale spíš sociální a hospodářské problémy obyvatel na území nového státu. V Ranním interview Radiožurnálu poukázal na to, že rok po bolševické revoluci v Rusku v podstatě hrozila jakási obdoba i ve vznikajícím Československu.
Spolupracovník Rádia Česko na Slovensku Radovan Krčmárik okomentoval v dopoledním vysílání RČ fakt, že výročí vzniku Československé republiky vypadlo u našich sousedů ze seznamu státních svátků hned po rozdělení státu v roce 1993. Vysvětlil, že slovenští politici nyní odmítají znovu uznat 28. říjen kvůli množství dalších státních svátků, především církevních, což stojí velké peníze.
Vedoucí Masarykova ústavu Akademie věd Luboš Velek v Ranním Radiožurnálu o vzniku samostatného Československa
Slavnostní shromáždění k výročí založení státu se konalo v Pantheonu Národního muzea v Praze. Předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková na něm varovala před údajně rostoucím vlivem sudetských Němců v příhraničních regionech.
Vyzdvihla Václava Klause za jeho podmínku pro ratifikaci Lisabonské smlouvy, kterou zdůvodnil případnými nároky vysídlenců, a zkritizovala zejména regionální politiky. Nikoho však nejmenovala.
Tradičně byla v den výročí zpřístupněna sídla obou komor parlamentu. V malostranských palácích Poslanecké sněmovny a Senátu si zájemci mohli prohlédnout reprezentační sály i další prostory, kde se projednávají a schvalují zákony. A od zítřka také zrekonstruovaný Národní památník na pražském Vítkově, kde výstava s názvem Křižovatky české a československé státnosti zachycuje přelomové okamžiky naší země.
Slavnostní chvíle zažilo náměstí Hrdinů na pražské Pankráci, kde dvacet let po pádu komunistické totality odhalili pomník, věnovaný národně socialistické političce Miladě Horákové, popravené po vykonstruovaném procesu, a dalším 234 obětem komunismu.
Spolupracovník Rádia Česko na Slovensku Radovan Krčmárik ve vysílání Rádia Česko k výročí vzniku Československé republiky
Sváteční den i následující podzimní prázdninové dny si můžete i s dětmi užít třeba na některém hradě nebo zámku. Na Hrubém Rohozci máte poslední šanci navštívit výstavu "Orientální svět české šlechty". V Hořovicích jsou už jenom pár dnů k vidění "Hry a hračky malých aristokratů".
Státní svátek bylo možné oslavit i netradičně - výstupem na bájnou českou horu Říp. Ekumenická rada církví tam pořádala akci nazvanou "Modlitba za domov".
Mnoho článků o vzniku samostatného Československa i o osudech tehdejších protagonistů naleznete na našem speciálním webu 28. říjen 1918.