Nejčastěji zmiňovaným konkurentem Václava Havla byl bývalý šéf komunistů z roku 1968 Alexander Dubček. Jeho jméno lidé stále znali, ale zástupci Občanského fóra ho důrazně odmítali.
49:33
Praha||Terezie Pokorná, Adam Drda|Historie|Příběhy 20. století
Suzette se vdala za básníka a později signatáře Charty 77 a člena Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) Zbyňka Hejdu. Státní bezpečnost se rodinu pokoušela vyhnat na Západ.
„Snažíme se to pořád posouvat dál a dávat městu, regionu a celé zemi něco nazpátek,“ říká Petrus v rozhovoru v rámci seriálu Českého rozhlasu Narozeni do svobody o inspirativních mladých lidech.
Klamný příspěvek uvádí, že měl tvrzení o neexistenci Česka prohlásit generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres v projevu z přelomu srpna a září 2023.
Česko si připomíná 35 let od znovunabytí svobody. Křehkost demokracie ilustruje i příběh profesorky, intelektuálky a disidentky Růženy Vackové, ženy generace a formátu Milady Horákové.
„Dnes je Slovensko také dějištěm protivládního protestu. Opozice si řekla, že spojí 35. výročí revoluce se vzkazem vládě, že způsob, jakým řídí stát, není v pořádku,“ řekl Peter Bárdy.
Přenesme se o 85 let zpět, do 15. listopadu 1939. Na pražský Albertov se tehdy převážně studenti přišli rozloučit s Janem Opletalem. Poslední rozloučení přerostlo do velkého protestu proti okupantům.
V den pádu zdi poslal Okresní soud v Táboře do vězení 22letého Jiřího Jelínka. Podle rozsudku měl spáchat trestný čin pobuřování a přečin proti veřejnému pořádku, neboť šířil protirežimní letáky.
V říjnu 1957 dobový tisk informoval o „hrozné akci“, kterou měl být taneční večírek v pražském Mánesu, zorganizovaný jako rozlučka mladých hochů před odchodem na vojnu.
47:36
Terezín/Osvětim||Adam Drda|Historie|Příběhy 20. století
Transport měl označení Ev, mířil do vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau, bylo v něm 2038 lidí. Právě tímto transportem vyvrcholila likvidační akce, kterou nacisté prováděli od konce září.
„Sokolové viděli svůj vojenský účel celkem jednoznačně: že se připravují na historickou roli, kdy bude potřeba se vojensky projevit jako český národ,“ líčí historik Petr Roubal.
Pravdu o Babišově spolupráci s StB dokládá 11 svazků komunistické tajné policie. Ale pro voliče Babiše bude „pravdou“ jejich názor, tedy lež, že nespolupracoval.
Zavřené musí mít jen obchody s rozlohou nad 200 metrů čtverečních. Zajít nakoupit tak lidé můžou do drobných prodejen. Je ale dobré na to příliš nespoléhat, řada z nich totiž dobrovolně zavírá.
Po třech týdnech izraelské pozemní invaze do Libanonu ostřeluje Hizballáh židovský stát salvami raket. Izraelská ofenziva mezitím vyhnala z domovů už přes milion Libanonců, jak uvádí vláda v Bejrútu.
„Projekt Architektura ČSSR 58–89 není primárně o prefabrikovaném typu architektury, není o panelácích, ale víc o stavbách kreativních, solitérních až ikonických,“ vysvětluje Vladimír 518.
Slovensko si ve čtvrtek připomíná 80. výročí zahájení Slovenského národního povstání, tedy ozbrojeného vystoupení proti německé okupaci a domácímu kolaborantskému režimu.
Nad Ficovým nehorázným prohlášením stojíme ve strmém údivu. Ale vlastně bychom možná ani neměli. A budeme zvědavi, jestli se někdo na české straně pokusí jeho absurdní myšlenkový oblouk papouškovat.
„Je tam napsané azbukou napsané ‚okupanti, domů‘,“ říká 64letý Petr Feld. Tento nápis zná skoro celý svůj život, v Merhautově ulici se objevil, když mu bylo osm let a do Brna přijeli okupanti.
22. srpna 1969 schválilo předsednictvo Federálního shromáždění takzvaný obuškový zákon neboli Zákonné opatření o některých přechodných opatřeních nutných k upevnění a ochraně veřejného pořádku.
56 let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa a 35 let od sametové revoluce je podle něj česká politika plná politiků, kteří kloužou po povrchu a na voliče kašlou.
„Probudila mě kolegyně, utíkal jsem do Rozhlasu. Z paměti mi nevymizí hukot letadel letících bez světel temnou nocí nízko nad střechami," říká pro Český rozhlas Dvojka tehdejší redaktor Ondřej Neff.
Na svět přišla jen několik týdnů před vypuknutím Slovenského národního povstání. Na rozdíl od mnoha jiných novorozenců to v jejím případě znamenalo velmi tenkou hranici mezi životem a smrtí.
Vývojáři Last Train Home vyzývají hráče, aby se vydali na „zoufalou misi do hlubin válkou zničené pustiny a nelítostné krajiny Sibiře“. Hra podle nich líčí zážitky československých legionářů.