Hygienikům pomůže s trasováním 200 až 250 policistů, uvedl Hamáček po jednání krizového štábu

Do trasování v rámci chytré karantény se zapojí i policisté. Hygienickým stanicím jich pomůže 200 až 250, uvedl po jednání krizového štábu jeho šéf a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Mimo to štáb řešil zejména koordinaci mezi vládou a kraji při zabezpečování ochranných prostředků a přípravu voleb.

Praha (Aktualizováno: 12:05 1. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček | Zdroj: ministerstvo vnitra

Ministr Hamáček se vyjádřil i k vyhlášení nouzového stavu v Česku, který začne platit od pondělí. „Některá nařízení není možné podle judikatury soudu vyhlásit podle zákona o veřejném zdraví,“ řekl během tiskové konference.

Česko má nakonec za středu 2932 případů koronaviru. Web ministerstva bojoval s výpadkem dat

Číst článek

Smlouva o pomoci policistů hygienickým stanicím má být podle Hamáčka podepsána ještě ve čtvrtek, nejpozději v pátek ráno. Jak budou policisté pomáhat, uvedl jejich prezident Jan Švejdar. „Měli by být používáni ke třetím hovorům. Od pátku nebo pondělí jsme připraveni poskytnout policisty jednotlivým stanicím,“ řekl s tím, že jejich zařazení bude vycházet ze žádostí jednotlivých hygienických stanic.

Krizový štáb řešil například i distribuci ochranných prostředků do resortu školství. O té ještě není definitivně rozhodnuto, ale případná distribuce je podle ministra nachystaná. „Ve spolupráci s kraji jsme aktivovali systém distribuce z jara. Hasiči je rozvezou,“ vysvětlil.

Na popud hejtmanů se potom štáb zabýval také tím, jak zajistit karanténu pro lidi bez domova, kteří se nakazili koronavirem. „Hledáme stejné řešení jako na jaře, řešíme to s obcemi s rozšířenou působností,“ popsal. Jasná strategie na jaře podle zástupců měst neexistovala, lidé bez domova byli často umístění ve stanových městech.

Tisková konference začíná ve videu, které na youtube umístilo ministerstvo vnitra, ve 48. minutě:

Kapacity nemocnic

Hamáček zároveň informoval, že do Česka dorazily dodávky léku remdesivir, kterým lékaři léčí pacienty s nejvážnějším průběhem nemoci covid-19.

Ochranných pomůcek, jako jsou například roušky nebo respirátory, je podle ministra dostatek. „Každý resort musí mít na skladě zásobu na dva měsíce dopředu. Právě probíhají dodávky v rámci nově uzavřených tendrů,“ popsal. „Zásoby jsou adekvátní minimálně pro první týdny a měsíce aktuálního stavu,“ dodal.

Kvůli zvyšujícímu se počtu nakažených se podle Hamáčka v Česku v některých lokalitách připravují záložní lůžka pro těžší případy.

„Ministerstvo vnitra má za úkol je zatím připravit v Praze, tam by byly nejdříve potřeba. Byly vytipovány lokality, ve spolupráci s magistrátem se řeší technikálie,“ popsal ministr. Lůžka by měla být k dispozici pro lidi, kteří nemají speciální potřeby.

Nouzový stav

Plénum krizového štábu se původně mělo sejít ve středu, jeho jednání ale bylo odloženo právě kvůli zasedání vlády, která se v ten den dohodla na vyhlášení nouzového stavu.

Nouzový stav má vládě dát lepší možnosti reagovat na epidemii koronaviru. Nemoc se v září začala rychle šířit, podle ministerstva zdravotnictví hrozí bez včasného zásahu zahlcení zdravotnického systému.

Ústřední krizový štáb fungoval už na jaře při první vlně koronavirové epidemie, minulý týden vláda rozhodla o jeho opětovném aktivování.

dok, ako, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme