Černochová odvolala šéfa VOP CZ. Podnik dočasně povede technický ředitel, podporu bude dělat Ťok

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v pátek odvolala ředitele státního podniku VOP CZ Marka Špoka. Důvodem jsou neutěšené výsledky strategického státního Vojenského opravárenského podniku i problémy v jeho vnitřní firemní komunikaci. Řekla to novinářům po jednání s vedením firmy. VOP CZ v Šenově u Nového Jičína se zabývá opravami vojenské techniky či strojírenskou výrobou pro armádu i civilní sektor. Podle resortu má přes 600 zaměstnanců.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS)

Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Podnik má dlouhodobé problémy, které se bohužel panu řediteli Špokovi nedařilo řešit tak rychle, jak bychom potřebovali,“ uvedla Černochová.

A dodala, že ačkoli nikdo nezpochybňuje, že se snažil, je třeba situaci v podniku ekonomicky i personálně stabilizovat, aby byl připraven na výrobu bojových vozidel pěchoty a na další strategické projekty. Cílem podle ní není maximální zisk, ale efektivní podnik pro zajištění obranyschopnosti Česka.

Vedením podniku bude podle ministryně dočasně pověřen technický ředitel VOP CZ Martin Šturala, který zároveň působí jako člen dozorčí rady. Podporou mu bude další člen dozorčí rady a exministr dopravy Daniel Ťok. Ministerstvo zároveň vypíše výběrové řízení na nového ředitele.

Nespokojenost zaměstnanců

Ministerstvo již v říjnu zahájilo v podniku kontrolu. Na situaci upozornil deník Právo, který napsal, že zaměstnanci a odbory VOP CZ poslali ministryni obrany stížnost na ředitele a žádost o jeho odvolání. Zaměstnanci byli podle deníku se způsobem Špokova řízení nespokojeni delší dobu, poslední kapkou byl pokus managementu zachránit špatný ekonomický výsledek škrtáním platů zaměstnanců.

Servisní smlouva na nová bojová vozidla bude stát další desítky miliard korun. Kdo ji získá, se zatím neví

Číst článek

Špok následně na výboru pro obranu uvedl, že záměrem snížit platy dělníkům o osobní ohodnocení udělal chybu.

Důvodem seznamu opatření, mezi kterými bylo i odebrání osobního ohodnocení, byl podle něj úkol, aby byl podnik do konce roku v černých číslech.

Loni skončilo hospodaření podniku po letech čistým ziskem, který činil 468 tisíc korun, předloni byl ve ztrátě 59,3 milionu korun. Tržby podniku loni meziročně vzrostly o 216,7 milionu na 1,26 miliardy korun.

Špok se stal ředitelem VOP CZ v létě 2022, předtím ho řídil v letech 2014 až 2019, kdy ho odvolal bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). Odvolání tehdy zdůvodnil nespokojeností s fungováním vedení firmy a komunikací podniku.

V roce 2022 se stal Špok znovu ředitelem, a to bez výběrového řízení. Výjimku ze zákona ministerstvo odůvodnilo nutností obsadit pozici urychleně kvůli strategickým zakázkám, u kterých se předpokládá zapojení státního podniku.

Letos se VOP CZ stal hlavním strategickým partnerem švédské společnosti BAE Systems pro zakázku na 246 bojových vozidel pěchoty CV90 pro českou armádu za 59,7 miliardy korun. Jejich nákup v květnu schválila vláda.

Marek Špok | Foto: Alexandr Satinský, MF DNES + LN | Zdroj: Profimedia

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme