Státní zástupce zamítl stížnost kancléře Mynáře, jeho trestní stíhání nadále pokračuje
Trestní stíhání prezidentova kancléře Vratislava Mynáře pokračuje, policie ho viní z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Státní zástupce zamítl jeho stížnost. Krajské státní zastupitelství v Brně o tom informovalo na svém webu. Případ se týká šestimilionové dotace na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Kancléř Mynář odmítá, že by spáchal trestný čin.
Policie Mynáře obvinila z poškozování finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu v únoru. Proti zahájení stíhání kancléř podal stížnost, server iROZHLAS.cz na to upozornil na začátku dubna.
Mynář ve čtvrtek řekl, že nežádali státního zástupce o zrušení trestního stíhání, ale požádali dozorující státní zastupitelství, aby se vyjádřilo k místní příslušnosti. Považuje totiž za logické, aby případ dozorovalo státní zastupitelství v Olomouci, a ne v Brně. „Pomalu si zvykám na to, že v České republice je jedna sorta, kteří se jmenují státní zástupci, pro které zákonné normy České republiky neplatí,“ poznamenal kancléř.
Vrchní státní zastupitelství prověřuje Mynářovo obvinění. Stěžoval si na ‚nestandardní postupy‘
Číst článek
Už dřív zveřejněné odůvodnění stížnosti s právní argumentaci kancléřova obhájce Lukáše Trojana ale obsahuje kromě zpochybnění místní příslušnosti také argumenty, proč je podle kancléřova obhájce usnesení vadné a návrh, aby Vrchní státní zastupitelství v Olomouci zrušilo usnesení o zahájení trestního stíhání, případně trestní stíhání Mynáře zastavilo. „Stíhání vykazuje řadu nestandardních procesních kroků a vyznačuje se podivnou překotností a snahou věc stíhat za každou cenu,“ uvedl už dřív v tiskové zprávě Mynářův obhájce.
Policie jednoho z nejbližších spolupracovníků Miloše Zemana obvinila z poškozování finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu v únoru, proti usnesení o zahájení stíhání kancléř podal stížnost. „Krajské státní zastupitelství v Brně – pobočka Zlín sděluje, že v trestní věci dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie v souvislosti s poskytnutím dotace Úřadem regionální rady soudržnosti Střední Morava na výstavbu penzionu státní zástupce zamítl stížnost 53leté fyzické osoby proti usnesení o zahájení trestního stíhání – bližší informace k trestní věci se podávat nebudou,“ uvedl mluvčí zastupitelství Hynek Olma.
Nedokončená ubytovna
Trestní stíhání se týká dotace na penzion v Osvětimanech. Podle dřívějších informací úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava, který spravuje rozdělování části dotací EU, v minulosti přidělil Mynářově firmě Clever Management evropskou dotaci šest milionů korun na jeho stavbu. Po kontrole financování, při které narazil na pochybnosti, úřad požádal policii o prověření dotace. Firma Clever Management podle úřadu v žádosti o dotaci v rozporu s instrukcemi neuvedla, že stavbu už dřív dotovalo ministerstvo školství. Tuto dotaci obdrželo občanské sdružení Chřibák, které stavbu zahájilo.
Mynář nedostal prověrku i kvůli pochybnostem při rekonstrukci hotelu v Osvětimanech, píše Seznam Zprávy
Číst článek
Trestní stíhání firmy Clever Management státní zástupce v únoru zrušil. Mynářův advokát Trojan později uvedl, že příslušný zákon o trestní odpovědnosti právnických osob nebyl v době údajného trestného činu účinný. I tehdy uvedl, že vyšetřování provází „řada procesních pochybení a nestandardních postupů“.
Na jaře 2019 podala v souvislosti se stavbou trestní oznámení nevládní organizace Transparency International kvůli údajnému podvodu s dotacemi. Podle organizace nejprve získalo na stavbu v letech 2007 a 2008 od ministerstva školství dotace 26 milionů korun občanské sdružení Chřibák, které bylo založeno několika lidmi z Osvětiman v čele s Mynářem. Peníze měly být použity na výstavbu sportovní ubytovny na Mynářově pozemku.
Ubytovna ale nebyla dokončena a její hrubou stavbu pak Chřibák pronajal firmě Clever Management vlastněné Mynářem. Podmínky státní dotace podle Transparency International zakazovaly jakýkoli převod nemovitosti a jako podmínka splnění dotovaného projektu měla být doložena kolaudace ubytovny. Clever Management poté získala ještě šest milionů z evropských peněz. Za ně byla hrubá stavba ubytovny přestavěna na wellness penzion. Při žádosti o peníze z ROP žadatelé i podle Transparency International měli uvést, zda na projekt byly použity i jiné dotace z veřejných zdrojů, což neudělali.