Podle etické komise se v roce 2018 tehdejší výkonný ředitel Dukly Michal Šrámek snažil přes někdejšího místopředsedu FAČR Romana Berbra ovlivnit utkání na hřišti Slovácka a domácí duel s Brnem.
Korespondence mezi Pražským hradem a Advokátní kanceláří Nespala probíhala loni na podzim. O půl roku později podal Hrad trestní oznámení, které mělo platby za právní služby prošetřit.
Policie nakonec spáchání trestného činu nezjistila. Hrad se se závěry spokojil a dále se věcí zabývat nebude. Policie zkoumala například platby za Mynářovo trestní oznámení na Džamilu Stehlíkovou.
Není možné jen tak naznačovat nějaké justiční spiknutí a zpochybňovat tím právní stát. U politiků je to ale závažnější, když naznačují politické spiknutí.
„Naváděl pana Romana Berbra k ovlivnění utkání Fortuna ligy,“ uvedla komise. Doplnila, že se jednalo o prvoligové zápasy z března a dubna roku 2018 proti Bohemians 1905, Zbrojovce Brno a Dukle Praha.
Vratislav Mynář nemusí vracet dotaci na svůj penzion v Osvětimanech, rozhodl kasační soud. Podle žalobce Martina Malůše bude i tento závěr součástí dokazování před soudem, který čeká Mynáře v říjnu.
Podle zveřejněného verdiktu Mynářova firma v žádosti o dotaci nic netajila, jak konstatoval prvoinstanční verdikt. „Jsem rád, že zvítězila pravda,“ zhodnotil rozhodnutí kasačního soudu Mynář.
Soudce Pavel Dvorský nařídil hlavní líčení, které začne u zlínské pobočky brněnského krajského soudu v říjnu. „Hlavní líčení se bude konat 15., 17., 22. a 24. října,“ řekla mluvčí soudu.
Vratislav Mynář těsně před koncem mandátu prezidenta Miloše Zemana náhle otočil a rozhodl se vrátit dotaci na penzion v Osvětimanech. Exprezident nově potvrdil, že abolici udělil až po tomto příslibu.
Kdo vytvořil dokumenty, které měly vyvinit blízké spolupracovníky Miloše Zemana? A kdo je před veřejností utajil? Exprezident se poprvé veřejně vyjádřil k „bílým místům“ kauzy hradních abolicí.
Zeman trvá na tom, že o označení abolicí razítkem „tajné“ vůbec nevěděl, celou záležitost zjistil až z médií. Předpokládá, že abolice utajil ten, kdo je vytvořil – což má být jeden z hradních odborů.
Nejen že Hrad tajil dokumenty, které měly exkancléři Vratislavu Mynářovi zajistit beztrestnost. Úřednický aparát zároveň neprozradil, kdo je ve skutečnosti zpracoval.
Dokumenty, ve kterých bývalý prezident Miloš Zeman požadoval abolici pro své nejbližší spolupracovníky, Hrad opatřil štemplem „tajné“. Server iROZHLAS.cz a Radiožurnál je po odtajnění získaly.
Premiér Petr Fiala (ODS) k obvinění Miloše Zemana nedal jasné stanovisko. Bývalý prezident tvrdí, že Fiala slíbil, že zastaví trestní stíhání Vratislava Mynáře. Slib ale nedodržel.
Zeman v minulosti nejdříve popíral, že pro Vratislava Mynáře o abolici, která může zastavit trestní stíhání, usiloval. Loni v dubnu pak řekl, že před koncem ve funkci vládu dvakrát o abolici žádal.
„Je pracovitý. Lidé ho mají rádi. Rád poradil, rád pomohl. Myslím, že když ho kdokoliv požádal o pomoc nebo o radu, tak nikdy neřekl ne,“ říká starosta Pfeffer, Mynářův dlouholetý přítel.
Dotaci 5,99 milionu korun získala Mynářova společnost Clever Management před 13 lety, později úřady konstatovaly, že o peníze žádala neoprávněně. Dotaci firma loni v dubnu vrátila.
Čtvrtým dnem je exprezident na jednotce intenzivní péče Kliniky kardiovaskulární chirurgie, v pondělí ráno jeho zdravotní stav posoudí lékařské konzilium.
Detektivové podle Seznam Zpráv dospěli po svém prověřování k závěru, že nenašli důkazy, že by se Mynář dopustil něčeho nelegálního. Případy proto zatím nepravomocně odložili.
Sám exkancléř Vratislav Mynář na dotazy nereagoval. Jednatel firmy Pracom, která se na opravám spolupodílela, pouze v SMS uvedl, že se nyní s touto reklamací seznamují.
Ačkoliv by úředníci měli žádosti o informace odmítat jen ve výjimečných případech, data ukazují, že se tak ve skutečnosti děje často. Hradní kancelář odmítá pravidelně až třetinu žádostí.
„Vždy mě pobaví, když slyším nebo čtu titulky: ,Personální zemětřesení na Hradě‘. Nebo ,Zákulisní mocenské boje‘. Nic takového v tom není,“ říká Pavel o odchodu šéfky své kanceláře Vohralíkové.