Vrchní soud zamítl insolvenční návrh na Sportovní kluby Zlín

Olomoucký vrchní soud ve čtvrtek zamítl insolvenční návrh na Sportovní kluby Zlín. Potvrdil tak rozsudek brněnského krajského soudu, proti kterému se věřitelé odvolali. Vrchní soud došel k závěru, že nebylo doloženo, že by věřitelé měli vůči organizaci existující pohledávku, uvedl předseda senátu Vojtěch Brhel. Kvůli insolvenčnímu řízení kluby nemohly nakládat se svým majetkem, komplikovalo jim to i cestu k dotacím.

Olomouc (Aktualizováno: 12:05 19. 4. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní soud v Olomouci.

Vrchní soud v Olomouci. | Foto: Fext | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

„V dubnu 2016, kdy navrhovatel podal insolvenční návrh, nemohl řádně tvrdit, že má splatnou pohledávku. Proto je správné rozhodnutí krajského soudu, že tento návrh musel být zamítnut,“ uvedl Brhel.

Insolvenční návrh podala na Sportovní kluby (SK) Zlín s pohledávkou zhruba 14 milionů v dubnu 2016 nejdříve firma Grelida a poté se k ní připojily další subjekty řízené stejnou skupinou lidí.

U soudu argumentovala tím, že v budově svazu se souhlasem SK Zlín udělala stavební úpravy: nástavbu, rekonstrukci sociálního zařízení, výměnu oken i novou elektroinstalaci. Vše podle posudku stálo devět milionů, úrok z prodlení prý činil pět milionů. I za ostatní organizace se pohledávky celkem vyšplhaly až na 50 milionů korun.

Právo na pohledávku

Odvolací soud se však zabýval pouze návrhem Grelidy. „Kosmeticky jsme výrok upravili s tím, že se zamítá jeden insolvenční návrh. Navrhovatel nedoložil, že má vůči dlužiteli nejen splatnou, ale vůbec existující pohledávku,“ doplnil soudce.

V odvolacím řízení předložili navrhovatelé podle soudce řadu dokladů včetně souhlasů a listiny o uznání dluhů, které však podle soudu právo na pohledávku nedokazují.

Čtvrteční jednání u vrchního soudu se zúčastnili pouze zástupci SK Zlín. „Jsme s rozhodnutím odvolacího soudu spokojeni, celou dobu jsme doufali, že takhle rozhodne. Trochu nás mrzí, že to tak dlouho trvalo, ale jsme rádi i za to,“ řekl jejich právní zástupce Radek Židlík. Spor klubům komplikoval i cestu k dotacím.

„Čerpání těchto prostředků probíhalo, ale bylo složitější a těžší přesvědčit donátory, aby ve financování pokračovali. Naštěstí se k tomu všichni postavili čelem a mohli jsme to přežít, za což jim moc děkujeme,“ doplnil Židlík.

Pomsta za výpověď?

Podle předsedy SK Zlín Romana Macka byly za sporem zřejmě peníze. „Sportovní kluby vlastní majetky v řádu stamilionů a někdo si myslel, že se dostane lacino k majetku,“ řekl ve čtvrtek Macek.

Problém se týká lyžařského svahu ve Zlíně, který SK vlastní a který zhruba deset let ho pod hlavičkami různých firem provozuje podnikatel Michal Cepek. Společnost Areál Josefa Šperky, kterou zastupuje, dostala v roce 2016 ze strany SK Zlín kvůli údajnému neplacení nájmu výpověď. Firma však svah vyklidit odmítla, proto na ni SK Zlín podaly žalobu. Letos v březnu ji pravomocně potvrdil odvolací soud. Zástupci klubů již dříve v tisku uvedli, že mohlo jít z jeho strany o pomstu.

SK Zlín sdružují zhruba 30 oddílů s pěti tisíci sportovci. Vlastní i fotbalový stadion, sportovní halu nebo tréninkový areál Vršava.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme