Vrchní státní zastupitelství by se mohlo úplně zrušit, myslí si někteří politici
Politici se shodují, že je potřeba obnovit důvěru veřejnosti v instituci vrchního státního zastupitelství. Padají však i návrhy, že by mohl být tento úřad v budoucnu zcela zrušen.
„Já tento návrh podporuji, ale je to samozřejmě na odbornou debatu. Myslím si nicméně, že zjednodušení na tři stupně by bylo na místě,“ domnívá se senátor za ČSSD Jiří Dienstbier.
Souhlasí s ním i poslanec za ODS a člen Mandátového a imunitního výboru Marek Benda: „Obecně zjednodušení celé justiční soustavy včetně soudní soustavy je výhledově správně a soustava státního zastupitelství by byla mnohem snadněji řiditelná.“
Jiří Dienstbier tvrdí, že kdyby byl na místě ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, postupoval by v Rampulově případu stejně: „Rozhodnutí o odvolání Vlastimila Rampuly správné, ty důvody byly dostatečné závažné,“ říká Dienstbier.
Rozsudek NSS objasnil předseda soudu Josef Baxa. Případ okomentoval senátor Jiří Dienstbier z ČSSD, poslanec Marek Benda z ODS a vedoucí redakce publicistiky Radiožurnálu Petr Dudek
Vrchní státní zastupitelství prý získalo pod Rampulovým vedení katastrofální pověst. „Někdy se mu říkalo vrchní státní zametačství. Neřešily se tam ty nejzásadnější kauzy, často s politickým podtextem. A do doby, než odejde pan Rampula a jeho pravá ruka pan Grygárek, se na tom asi nic nezmění,“ tvrdí Dienstbier.
Podle něj nejde jen o právní důvody, ale i o faktický význam tohoto rozhodnutí pro činnost a obnovení důvěry zastupitelství.
Komunisté: Je to vzkaz veřejnosti
Rozhodnutí o odvolání Rampuly uvítali i komunisté. „Je to určitý přinejmenším symbolický vzkaz pro veřejnost v České republice, že ani nejvyšší patra těchto institucí, jako je třeba státní zastupitelství, nejsou úplně nedotknutelná. Podle mého soudu je to pozitivní zpráva,“ myslí si předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.
Také Dienstbierův stranický kolega Jeroným Tejc považuje rozhodnutí soudu za pozitivní zprávu:
"Je to určitá naděje pro to, aby se státní zástupci věnovali tomu, čemu mají, tedy vyšetřování trestné činnosti, a ne sporům mezi sebou. A především doufám, že pan ministr spravedlnosti, jakmile to rozhodnutí bude pravomocné, co nejrychleji přijme návrh nejvyššího státního zástupce a bude akceptovat toho, koho on navrhne," říká Tejc.
Dienstbier: Nezávislost zastupitelství není ohrožena
Marek Benda je v hodnocení zdrženlivější. „Odvolání navrhl náš ministr, ale nechci úplně posuzovat fungování pana Rampuly, protože to mi zvenku nepřísluší. Bylo však jasné, že tady probíhá střetnutí mezi nejvyšším státním zástupcem a vrchním státním zástupcem,“ soudí Benda.
V souvislosti s rozhodnutím o odvolání se objevily námitky, zda se ze strany ministra Jiřího Pospíšila nejedná o zásah do nezávislosti státního zastupitelství. Jiří Dienstbier je vyvrací:
„To nebyl návrh ministra spravedlnosti, ten rozhodoval jako správní úřad o návrhu nejvyššího státní zástupce na odvolání. Nejvyšší státní zástupce je odpovědný za celou soustavu státního zastupitelství. Jestliže shledal, že jsou zcela zásadní chyby v činnosti pana Rampuly a navrhl jeho odvolání, tak rozhodnutí, které jeho návrhu vyhovělo, nevnímám jako politický zásah,“ říká.
Rampula odejde z postu vrchního státního zástupce, soud uznal Pospíšilovy argumenty
Číst článek
Zároveň je podle něj ale zcela legitimní debata, která se vede v souvislosti s návrhem nového zákona o státním zastupitelství. Zákon by měl dát větší garance nezávislosti při činnosti jednotlivých státních zástupců i jejich nadřízených.
Pro budoucnost státního zastupitelství je nezbytné, aby byla obnovena důvěra lidí v něj. „Změna musí být především v tom, že přijde někdo kompetentní, kdo skutečně začne vyšetřovat trestné činny nestranně – a všechny,“ tvrdí Jiří Dienstbier a dodává: „To, že některé kauzy nebyly vyšetřovány, není náhoda.“
Marek Benda však upozorňuje, že politici nemají do výběru nového zástupce zasahovat: „Podepisovací pravomoc má ministr spravedlnosti. Ale politici do toho mají mluvit co nejméně a poslanci už vůbec ne.“