Z obecních rozpočtů čerpají nejvíce peněz muži, ukázal průzkum
Většinu peněz z obecních rozpočtů získávají muži, ženám se z veřejných prostředků většinou daří ukrojit jen zlomek. To jsou výsledky průzkumu Fóra padesát procent, které se snaží ve společnosti prosazovat rovné příležitosti mužů a žen. Smysl podobného výzkumu ale zpochybňují někteří sociologové.
Občanské sdružení Fórum padesát procent zkoumalo 8 rozpočtů různě velkých obcí a jeho průzkum byl anonymní.
„Velmi důležité pro nás bylo také kritérium, abychom tam měli v zastupitelstvu někoho, kdo bude ochotný s námi spolupracovat a ty informace nám dát. On sice rozpočet je veřejný, ale leckdy ho veřejně nenajdete,“ osvětlila další kritérium koordinátorka projektu Marcela Adamusová.
Výsledky průzkumu představila v Odpoledním Radiožurnálu redaktorka Martina Spěváčková
Výzkumný tým sledoval tok veřejných peněz ve 4 oblastech, konkrétně šlo o kulturu, sport, volný čas a neziskový sektor. To, zda jdou peníze na mužské nebo ženské aktivity, výzkumníci hodnotili podle složení členských základen organizací, které od obce dostaly peníze, anebo podle klientů, kteří jejich služby využívali.
Největší rozdíly fórum odhalilo právě ve sportu, kdy došlo k závěru, že nejvíce veřejných peněz spolkne především fotbal. Podle organizace z osmi zkoumaných obecních rozpočtů sedm nemá šanci dostat ohodnocení genderově vyvážený.
Sociologové mají výhrady
Některým sociologům se ale výzkum příliš nezamlouvá. Vadí jim především to, že fórum propaguje jen jednu skupinu - tedy ženy. K veřejným penězům se ale prý často nemají šanci dostat i senioři, děti, bezdomovci nebo tělesně postižení.
Prosazovat změny ve společnosti jen na základě příslušnosti k pohlaví není nejlepší cestou - tvrdí socioložka Jiřina Šiklová a upozorňuje, že chyba může být i na straně žen.
Koordinátorka projektu Marcela Adamusová o výsledcích průzkumu hovořila v pořadu Stalo se dnes
„Muži daleko více tomu sportu dají jako diváci nebo jako účastníci. To je spíš tedy určité zanedbání této sféry z hlediska žen, a proto ty peníze, které se dávají do těchto podniků, tak samozřejmě potom vynášejí peníze pro tu obec, město. Čili já bych spíš sledovala, jak potom ty peníze, které město získá, budou investovány dál.“
Občan by se měl podle Šiklové o svá práva ucházet, a ne čekat, že jim je někdo přinese na podnose. A to ženy ještě úplně neumí, dodává socioložka.
Chybu na straně žen fórum ústy koordinátory projektu Marcely Adamusové odmítá. A ještě jedna výtka ze strany odborníků - výzkum dle nich potvrzuje jen to, co se obecně ví, ale už nejde do hloubky.
Fórum se ale brání, že šlo pouze o zkušební projekt. Socioložka Šiklová výzkum úplně neodsuzuje, podobné projekty jsou podle ní přínosné v tom, že upozorní na nějaký problém a ve společnosti se pak o něm začne mluvit.