‚Volte Bidena.‘ Časopis, kam přispíval i Einstein, doporučil poprvé ve své historii nějakého kandidáta
Do konce voleb prezidenta USA zbývají necelé tři týdny. Republikán Donald Trump i demokrat Joe Biden sbírají podporu osobností či institucí. Prezident Trump od různých policejních sborů, bývalý viceprezident Biden od bezmála 500 expertů na národní bezpečnost. Poprvé ve své téměř 200 let trvající historii se rozhodl jednoho z kandidátů podpořit také významný vědecký magazín Scientific American, kam přispíval třeba i Albert Einstein.
Josh Fischman je tady ve Washingtonu vedoucím redaktorem se zaměřením na medicínu a patřil mezi ty, kteří rozhodovali, jestli vědeckému magazínu přísluší angažovat se i politicky. Nakonec prý s kolegy dospěli k jednoznačnému závěru, že nastala bezprecedentní situace, a svému publiku 300 tisíc čtenářů doporučili volit Bidena.
Vlivný vědecký magazín Scientific American podpořil Bidena. Poslechněte si reportáž zpravodaje Jana Kaliby
„Cítili jsme, že pokud chceme být zodpovědní, musíme to udělat. Rozsah Trumpova popírání vědy a toho, jak zlý dopad to na naši zemi má, to nemá v americké historii obdoby,“ vysvětluje pro Radiožurnál Fischman.
„Bidenův plán respektuje vědu a využívá její data. Trump lže a ignoruje vědu, pokud jde o pandemii, změnu klimatu, životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečí. Působí to škody, umírají lidi. Důkazy o tom jsou tak ohromující a přístup obou kandidátů i jejich programu k vědeckému poznání tak rozdílný, že jsme učinili krok jako nikdy předtím. Toto je situace, jakou Spojené státy ještě nezažily,“ dodává.
Editorial, kterým vědecký magazín své historické rozhodnutí podpořit jednoho z prezidentských kandidátů vysvětluje, se týká převážně pandemie koronaviru.
V prezidentských volbách v USA už hlasovalo 10 milionů lidí, hlasování poštou je oblíbenější než dříve
Číst článek
Je v naprostém rozporu s tvrzeními Bílého domu, že prezident Trump zvládá tuto zdravotní krizi skvěle.
„Vezměte si třeba roušky a další osobní ochranné pomůcky. Bílý dům je neposkytnul, stále jsou v téhle zemi lidé, kteří pracují v nemocnicích, a nedostanou se k nim. I proto v téhle zemi už zemřelo víc než tisíc zdravotníků. To je prostě fakt. Nemáme dobrý testovací program, prezident to nechal na jednotlivých státech, ať si poradí. Proto dochází k prodlevám, lidi nejsou testovaní, když to potřebují, nedozví se diagnózu, když je to potřeba. Museli na výsledek čekat i týdny,“ řekl Fischman.
Dá se to podle něj snadno srovnat se zeměmi, kde to s testováním i pomůckami funguje, jako jsou Německo nebo Tchaj-wan, kde měli mnohem méně případů i úmrtí na počet obyvatel než Spojené státy. Upozorňuje, že to lze vidět i v rámci USA. Státy, které přijaly přísná opatření měly nižší míru pozitivity testovaných, méně úmrtí a byly schopné dřív otevřít hospodářství.
„Některé státy – jako Arizona a Texas i přes varování expertů na veřejné zdraví na jaře uvolnily ekonomické aktivity včetně těch, které podle odborníků zapříčiní další šíření viru – a přesně to se taky stalo, muselo se znovu propouštět, míra nezaměstnanosti stoupla, podniky musely zavřít. Takže pro důkazy nemusíme daleko,“ vysvětluje vedoucí redaktor magazínu.
‚Vláda umlčuje vědce‘
Trump se navíc svým přehlížením vědy netají a Scientific American a jeho vedoucí redaktor Fischman upozorňují, že problém je mnohem hlubší, než by se mohlo zdát.
„Existuje mnoho projektů, které sledují, jak tato vláda umlčuje své vědce. Ti mnohokrát upozorňovali, že byli požádáni, aby změnili znění vědeckých zpráv nebo je pozdrželi. Během pandemie všichni vidíme, jak vláda obchází vědecké experty z medicínských oborů a jejich varování a doporučení,“ upozorňuje Fischman.
„Vědce z Úřadu na ochranu životního prostředí vláda nahradila lidmi pracujícími pro průmysl. A do vedení této agentury Trump dosadil lidi, kteří rozhodují podle výzkumů prosazovaných průmyslem a zbavují se recenzovaných výzkumů vědců a lékařů, což si myslíme, že je velmi nebezpečné,“ varuje.
Donald Trump dosadil do vedoucích pozic lobbisty a další vlivné postavy uhelného či ropného průmyslu. Jejich podporu prezident vysvětluje nutností energetické soběstačnosti či udržením pracovních míst.
Odstraňování regulací, které mají chránit vzduch a vodní zdroje před toxickými látkami nebo bránit těžbě, hájí coby plnění předvolebních slibů. Klimatickou krizi Donald Trump popírá či bagatelizuje.
Trumpův test na koronavirus byl několik dní po sobě negativní, oznámil prezidentův lékař
Číst článek
Joe Biden sice svůj klimatický plán v posledních měsících upravil a má ho teď ambicióznější, přesto také není šampiónem varujících klimatologů.
„Mezi Trumpovým a Bidenovým programem je i tak obrovský rozdíl. Na tom Bidenově je působivé, že využívá politiku přechodu na energii z obnovitelných zdrojů jako ekonomický motor. Podobné to má ve svém pandemickém plánu – tam chce vytvářet pracovní místa a snižovat současnou drastickou nezaměstnanost tím, že vytvoří týmy lidí k trasování kontaktů nakažených a podobné pozice,“ popisuje.
„Biden bojuje s problémy změny klimatu a ekonomiky zároveň. Kdežto Trump první problém popírá a o tom druhém ekonomickém říká, že se situace magicky zlepší.“
Podpora od Grety
Fischman si všímá, že veřejnou podporu Joea Bidena ze strany magazínu Scientific American sdílela i švédská aktivistka Greta Thunbergová, která má mezi podobně smýšlejícími Američany mnoho sympatizantů. Teď je podnítila k tomu, aby volili Bidena, třeba i na úkor amerických Zelených.
Vědci z expedice Polarstern bijí na poplach. ‚Pobřežní led v Arktidě taje dramatickou rychlostí,‘ zjistili
Číst článek
Někteří experti s ohledem na sílící projevy klimatické krize, ubíhající čas a nutnost celosvětové spolupráce tvrdí, že tyto volby amerického prezidenta jsou klíčové pro budoucnost celé planety. Fischman není tak skeptický, ale úplně neprotestuje.
„Ano, myslím, že je to extrémně důležité. Jsem optimista a nepovažuju bitvu nikdy za ztracenou, zvlášť pokud jde o čtyři roky. Ale myslím, že je jasné, jakým směrem se Amerika v otázce klimatické politiky bude ubírat pod Bidenem a jakým pod Trumpem. A bude to mít dopad na zbytek světa. Jestli nezvratný, to netuším,“ přemýšlí Josh Fischman, jeden z vedoucích redaktorů populárně vědeckého magazínu Scientific American, který poprvé za 175 let existence podpořil některého z kandidátů amerických prezidentských voleb.