Aktivistky z Just Stop Oil vychrstly na obraz Slunčnice dvě plechovky polévky. Poté si přilepily ruku ke zdi a provolávaly věty kritizující používání fosilních paliv.
„Krajina opravdu není dobře připravená na výzvy, které ji čekají v budoucnosti, na dopady změny klimatu,“ varuje ekolog Jakub Zelený v rozhovoru pro Radiožurnál.
„Povrchovou teplotu měst lze snížit o desítky stupňů tím, že se změní povrchy. Všechno to způsobuje, že město není houba, která nasává teplo,“ říká environmentální ekonom Jan Macháč.
Athény zažily nejteplejší červen v historii a další vlnu veder i v červenci. Do řeckého hlavního města teď chtějí dostat více zelených ploch a zavlažovat je vodou ze starobylého římského akvaduktu.
Staré oblečení, koberce nebo záclony. Pokud se nedají znovu využít, lidé by je měli správně třídit do kontejnerů na textilní odpad. Většina ho ale v Česku končí na skládce.
Stejná firma vyrobila i přes 60 olympijských stupňů vítězů a spotřebovala na ně zhruba 40 tun recyklovaného plastu. Jim Pasquet chce, aby se jeho společnost stala lídrem ve zpracování materiálů.
Na ochranu řeky Odry upozorňují ochránci přírody, ekologové i kajakáři. Dobrovolně měří salinitu vody při sjíždění řeky. Podle nich kvůli znečištění hynou v Odře ryby i mlži.
„V rámci Evropské unie jsme na šestnácti procentech zemědělské půdy ekologického zemědělství. Z nadpoloviční většiny ekologické potraviny dovážíme z jiných zemí,“ říká umělec a vědec Tomáš Uhnák.
Zastupitelé opět diskutovali o projektu, který loni zastavili. Tehdy tím popudili zástupce okolních krajů, kteří počítali s tím, že smetí z jejich skládek skončí v brněnském kotli.
Prezident Aleksandar Vučić řekl, že chce, aby těžba splňovala náročné požadavky na ochranu přírody a aby celý řetězec zpracování lithia byl v Srbsku, a to včetně výroby baterií či elektromobilů.
Do roku 2031 o podporu přijde víc než polovina bioplynek. Podle analýzy společnosti EGÚ Brno se jejich majitelům vyplatí investovat do přestavby na biometan. To ale pro všechny možné není.
Evriromentálnímu žalu čelí Vladimír Kořen s nadějí. Spoléhá se, že jako moderátor, spisovatel či jako učitel může sdílet způsoby bytí ve světě, které nepovedou k ničení životního prostředí.
Voda, která se na mokřadní střeše předčistí, se navíc dál využívá. „Stéká do zásobní nádrže a odtud jde zpět do domu na splachování. Také se může používat na závlahu,“ vysvětluje Michal Šperling.
Abdar-Rahím Huwajtí protestoval proti vysídlení a sdílel o tom videa na sociálních sítích. Při nuceném vysídlování ho zastřelily údajně bezpečnostní jednotky.
„Jsme průmyslová země a měli bychom investovat do průmyslu, který má budoucnost,“ zdůrazňuje prezident Evropské federace pro obnovitelné zdroje energie Martin Bursík.
Před pár týdny se členské státy dohodly na nových pravidlech, a ta se dotknou novostaveb i starších budov. Česko kvůli nim musí zrychlit tempo oprav obytných a kancelářských domů, ale třeba i úřadů.
„Spolupráce Norska a EU v oblastech energetiky, klimatu a průmyslu, je nesmírně důležitá,“ řekla náměstkyně norského ministra zahraničí Maria Varteressianová.
„V přeplněných halách je dvacet nebo více kuřat na jeden metr čtvereční. Dorůstají do nepřirozených rozměrů, lámou se jim nohy a vyklubují se jim z kloubů,“ popisuje aktivista.
Princip je jednoduchý: zájemce přispívá rok na výsadbu jednoho stromu, nejčastěji 19 eur měsíčně, a za nějakých padesát let získá peníze z jeho výnosů.
Švýcarsko neřeší změnu klimatu, rozhodl soud. V pořadu Českého rozhlasu Plus Pro a proti diskutují ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a člen spolku Klimatická žaloba Jakub Zamouřil.
Pavel Franc z organizace Frank Bold v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz vysvětluje, jak probíhalo vyjednávání nové smlouvy a proč s jednáním organizace souhlasila.