‚Diktátorům je třeba se postavit.‘ Biden vyzdvihl pracovníky továrny na střely Javelin

Americký prezident Joe Biden v úterý navštívil závod zbrojařské společnosti Lockheed Martin ve státě Alabama, kde se vyrábí protitankové střely Javelin používané ukrajinskou armádou proti ruským invazním silám. Šéf Bílého domu řekl, že diktátorům je třeba se postavit. Ocenil pracovníky továrny, kteří podle něj umožňují Ukrajincům bránit se.

Troy (USA) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden

Americký prezident Joe Biden | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

Spojené státy uvádí, že od únorového začátku ruské invaze poslaly či přislíbily ukrajinské armádě 5500 řízených střel Javelin. Zbraň je primárně určená pro ničení obrněných cílů, jako jsou tanky nebo obrněné transportéry a z Ukrajiny v posledních týdnech přišla řada zpráv či videí naznačujících, že Ukrajincům se ji daří účinně používat.

Silné výbuchy zní na mnoha místech Ukrajiny, exploze hlásí Lvov, Dnipr i Zakarpatsko

Číst článek

„Umožňujete Ukrajincům, aby se bránili,“ řekl v úterý Biden pracovníkům závodu Lockheed Martin v Alabamě. Podle agentury AP šéf Bílého domu při prohlídce továrny řekl, že ukrajinští rodiče v důsledku úspěchu amerických protitankových střel pojmenovávají své děti Javelin nebo Javelina. „Každý dělník v tomto areálu a každý americký daňový poplatník přímo přispívá k boji za svobodu,“ prohlásil.

„Buď Ukrajince v obraně jejich země podpoříme, nebo budeme přihlížet tomu, jak Rusko pokračuje se svými zvěrstvy a agresí,“ řekl také Biden.

14 letadel za 24 hodin

Washington poslal Ukrajincům vojenskou pomoc za miliardy dolarů a podle pondělního brífinku Pentagonu bylo jen za předchozích 24 hodin vypraveno 14 letadel s dodávkami. Podle AP ovšem sílí obavy, že USA nebudou schopny aktuální tempo udržet. Už nyní podle analytiků přišly o čtvrtinu až třetinu zásob střel Javelin a Stinger, přičemž výrobu nových komplikuje nedostatek součástek jako jsou mikročipy.

Nejisté je v tuto chvíli i financování další americké pomoci. Biden žádá Kongres o vyčlenění dalších 33 miliard dolarů (přes 770 miliard dolarů), zákonodárci ale zatím nový balík neschválili.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme