Bojovníci na frontě teď podle Krupaře sledují geopolitické dění. „Když jsem se jich dřív ptal na velká světová témata, nebo i co se týče ukrajinské politiky, tak nad tím mávli rukou,“ popisuje změnu.
Rusko tvrdí, že se zmocnilo dalších tří vesnic na severovýchodě, východě a jihu Ukrajiny. Ukrajinský prezident Zelenskyj uvedl, že Rusko také v noci na sobotu na Ukrajinu vyslalo více než 170 dronů.
„Trump se obrací zády ke všemu, co Amerika představuje. Za studené války jsme byli šampióny demokracie. Vidím pohoršené reakce už i od prezidentových příznivců,“ říká americký student.
„Začalo to najímáním sociálně slabších na akce typu podpalování vojenských aut. Ale najmout dítě má větší dopad na společnost,“ popisuje ukrajinistka Víchová.
Jakými způsoby dávat neutralitu najevo, co vůbec v případě Švýcarska obnáší a není-li už její pojetí překonané až zastaralé, je od začátku ruské invaze na Ukrajinu stále častějším předmětem debat.
„Je to snaha získat čas a zavést jednání do slepé uličky. Toto všechno v tom musíme vidět,“ upozorňuje bezpečnostní analytik Vlastislav Bříza v pravidelném pátečním pořadu Co se děje se světem.
Ukrajinští kriminalisté se nyní ve spolupráci s experty pokusí co nejdříve identifikovat padlé. V bojích s Ruskem dosud zemřelo 45 100 ukrajinských vojáků, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj.
„Náklady na to, aby to fungovalo, jsou enormní,“ popisuje situaci na frontě Češka, která bojuje na Ukrajině. „Všichni se skládáme z našich platů. Jsme velmi vděční za spoustu dárců,“ dodává.
Podle agentury AFP šéf Kremlu také řekl, že ruská armáda ve válce na Ukrajině má iniciativu podél celé frontové linie a může ukrajinská vojska rozdrtit.
„Putinova strategie spočívá v rusifikaci celé generace. Pro mě jde o genocidu, především tu kulturní, neboť mu jde o změnu identity unesených dětí,“ popisuje Mykola Kuleba.
„Země se shodly na tom, že je potřeba Ukrajinu podporovat zpravodajskými informacemi tak, aby se lépe mohla bránit,“ říká pro Radiožurnál vládní poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.
Česká opozice se k Trumpovi před jeho nástupem do funkce vehementně hlásila, jenže jeho počínání ve vztahu k ruské agresi na Ukrajině nebo jeho zpochybňování NATO tuto podporu problematizují.
RusNews uvedl, že novinářka si stěžovala na bití a injekčení podávání antipsychotik. Tvrzení, že napadla personál trestanecké kolonie, žena podle deníku popírá.
Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se všichni lídři shodli na tom, že Moskvě navzdory současným jednáním o příměří vedeným Spojenými státy nejde o skutečný mír.
Považovat v dnešní době Rusko za partnera, jak to například prosazoval někdejší prezident USA Barack Obama, je podle Alexeje Kelina naivní – Rusko v současném stavu nikdy nemůže být spolehlivé.
Pchjongjang/Soul/Kyjev||ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
Pchjongjang podle Soulu také pokračuje v dodávkách raket, děl a munice pro ruskou armádu. Rusko a KLDR jsou tradiční spojenci, ale ještě více se země sblížily po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022.
„Pro Rusko to není bolestivé,“ říká analytik Bříza k dohodě o příměří v Černém moři, kterou Rusko podmiňuje uvolněním části sankcí. Takový krok by však byl „povzbuzující injekci“ k pokračování války.
„Witkoff může být spíš symptomem než příčinou problémů, které Ukrajinu v tomto ohledu čekají, protože tou příčinou je reálně Donald Trump, který chce mír rychle,“ říká amerikanista Jiří Pondělíček.
Náčelník vojenské správy Kryvého Rihu na telegramu informoval o rozsáhlé destrukci v jím spravovaném městě. „Všichni jsou naživu, díky bohu. Je to skutečně zázrak,“ dodal později.
Čeští odborníci na duševní zdraví Jiří Pasz a Erik Siegl se vydali na Ukrajinu zjistit, jak místní psychologové a psychiatři řeší psychologické potíže lidí zasažených válkou. Vznikla z toho studie.
Sumy se nacházejí necelých 40 kilometrů od ruské hranice. Ruský úder přichází v době snah Spojených států v Rijádu o zprostředkování příměří mezi Ukrajinou a Ruskem.
V Rijádu se opět vyjednává o příměří na Ukrajině. „Rusko nebude mít zájem na klidu zbraní, dokud nebude mít záruku, že povede k urovnání konfliktu podle jeho podmínek,“ říká politolog Jan Šír.