Boje s islamisty na jihu Filipín jsou u konce. Nikdo neví, co je s vůdcem teroristů Hapilonem

Filipínská armáda oznámila, že boje ve městě Marawi na jihu země skončily. Vojáci mají celé město pod kontrolou a už jen na několika místech pokračuje zatýkání podezřelých.

Manila Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islamisté zapálili nemocnici a kostel, popravili velitele policie a unesli několik civilistů.

Islamisté zapálili nemocnici a kostel, popravili velitele policie a unesli několik civilistů. | Zdroj: Reuters

„Po šesti dnech bojů mají islamisté kontrolu jen nad malou částí města," řekl armádní mluvčí Restituto Padilla a dodal, že byly proti ozbrojencům nasazeny vládní síly, obrněná vozidla a vrtulníky.

Boje o Marawi si podle vojenských zdrojů vyžádaly sto obětí. K radikálům podle armády patřilo více než 60 z nich. V neděli vládní síly oznámily, že na ulicích našly mrtvá těla, mezi kterými bylo nejméně osm civilistů.

Z informací filipínské armády není jasné, zda zatkla či zabila vůdce islamistů Isnilona Hapilona. Právě pokus o jeho zatčení rozpoutal divoké boje v ulicích města, během nichž uteklo z Marawi až 90 procent všech obyvatel.

Islamisté zapálili nemocnici a kostel, popravili velitele policie a unesli několik civilistů. Na celém ostrově Mindanao platí dvouměsíční výjimečný stav.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte v sobotu uvedl, že mezi bojujícími islamisty jsou i cizinci. To je podle něj důkaz, že si na Mindanau zřídila opěrný bod teroristická organizace Islámský stát.

Na Mindanau, který zaujímá třetinu filipínského území, Duterte vyhlásil minulý týden kvůli násilnostem na 60 dní stanné právo a zvažuje jeho rozšíření na celou zemi. Filipíny jsou převážně křesťanská země, Mindanao je ale tradičním domovem menšinových muslimů.

Isnilon Hapilon

Hapilon je na seznamu nejhledanějších teroristů amerického ministerstva zahraničí a je na něj vypsána odměna pět milionů dolarů (118 milionů korun). Byl vůdcem teroristické skupiny Abu Sayyafa, která v roce 2014 přísahala věrnost Islámskému státu. V současnosti stojí v čele asi deseti islamistických povstaleckých skupin, mezi nimiž je i skupina Maute, která je v Marawi silně zastoupena a podílela se na nejnovějších bojích. Všechny tyto milice jsou inspirovány IS a podle filipínského ministerstva obrany, je IS částečně financuje.

David Jakš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme