Boss afghánských výrobců drog dostal v USA doživotní trest

Doživotní trest pro afghánského obchodníka s drogami vynesl americký soud. Haji Bagcho stál v čele rozsáhlé sítě výrobců heroinu v Afghánistánu a ze zisku podporoval penězi i dodávkami zbraní radikální hnutí Taliban.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kokain

Kokain | Foto: public domain, Psychonaught

Haji Bagcho byl v hledáčku afghánských a amerických úřadů od roku 2004. O pět let později byl zatčen a převezen do Spojených států, kde čelil žalobě.

Stál v čele rozsáhlé organizace, která řídila pěstování opia v afghánských horách i výrobu heroinu v tajných laboratořích při hranicích s Pákistánem. Jeho lidé tam vyrobili stovky tisíc kilogramů heroinu včetně zásilek určených pro Spojené státy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Boss afghánských výrobců drog dostal v USA doživotní trest. Více redaktor Jaromír Marek

Ze astronomických zisků, které se odhadují na čtvrt miliardy dolarů, pak Haji financoval radikály z hnutí Taliban, kteří mu na oplátku poskytovali ochranu před spravedlností.

Spojení obchodu s drogami a islámských radikálů přestavuje stále jedno z hlavních bezpečnostních rizik v Afghánistánu.

„Obchod s drogami podkopává vládu, vytváří násilí a nestabilitu. Když drogoví bossové spolupracují s Talibanem, činí tak velmi efektivně. I když pracují nezávisle na sobě, cíl je stejný: oslabit vládu, společnost, oslabit demokracii a sílu práva, vyvolat nestabilitu," uvedl před časem bývalý americký velvyslanec v Kábulu William Wood.

Boj s produkcí drog v Afghánistánu Západ prohrává

Doživotní trest pro sedmdesátiletého drogového bosse je nevyšší možný a jde teprve o druhý případ narkoterorismu, který se dostal před soud. Trest by tak měl být varováním pro ostatní.

Válku proti drogovému byznysu zatím Západ prohrává na celé čáře. Produkce opia a výroba heroinu v Afghánistánu roste. Před začátkem vojenské invaze v roce 2001 se v zemi vyprodukovalo 185 tun narkotik, o deset let později šokujících 5800 tun, což je nárůst o více než 3000 procent.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme