Muž se dostal do Spojených států v roce 2021 na speciální vízum určené pro lidi, kteří pracovali pro americkou armádu v Afghánistánu nebo působili jako překladatelé či tlumočníci Američanů.
Tvář zakrýt a jazyk za zuby. Ženy mají v Afghánistánu čím dál méně práv. Tálibán je krutý, už zavedl i bičování a kamenování. Zmůže s tím něco mezinárodní společenství?
Kromě nařízení o ženském hlasu čelí Afghánky dlouhodobému utlačování ze strany Tálibánu. Nesmějí například cestovat dál od domova bez mužského doprovodu nebo studovat po první menstruaci.
Ženy mají rovněž nařízeno mít po celou dobu na veřejnosti zahalenou tvář a tělo, aby nepodlehly svodům nebo samy nesváděly. Je jim také zakázáno dívat se na muže, kteří nejsou členy rodiny, a naopak.
Ministerstvo rovněž uvedlo, že za poslední rok zničilo 21 328 hudebních nástrojů a zabránilo prodeji tisíců „nemorálních a neetických“ filmů na internetu.
Zhruba 80 procent afghánských dívek a žen ve školním věku nemá přístup ke vzdělání. Ve velké míře za to mohou restrikce vydané vládou islamistického hnutí Tálibán.
Youtubeři často ve videích pouze převypráví, co jim řeknou místní průvodci. Ti podle neziskových organizací často nešíří kontext událostí, ale pouze vládní narativ.
„Můj otec a bratr pracovali s českou armádou v Afghánistánu. Měli jsme také vlastní podnik a život byl dobrý, než vládu převzal Tálibán a museli jsme utéct,“ říká Safa.
Mladé Afghánky, které byly zatčeny za nesprávné nošení hidžábu, tvrdí, že byly ve vazbě vystaveny sexuálnímu obtěžování. Tyto zprávy se objevily jen několik dní před summitem OSN o Afghánistánu.
Německo plánuje umožnit deportace radikálních žadatelů o azyl i do zemí se složitou bezpečností situací, jako jsou Afghánistán či Sýrie. Ve středečním projevu to prohlásil kancléř Olaf Scholz.
Útok se podle úřadů stal v pátek v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu. Podle poslední bilance zemřeli tři turisté ze Španělska a tři místní průvodci.
Koncem minulého týdne připravily záplavy o život stovky lidí, od pátku ve střední části země znovu silně prší. Podle OSN patří Afghánistán nejhůře postiženým zemím důsledky klimatických změn.
Podle úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí patří Afghánistán k zemím nejhůře postiženým důsledky klimatických změn a je zároveň nejméně schopen na takové události reagovat.
Když proti sobě postavíte vojákanebo policistu a profesionálního zápasníka, kdo vyhraje? To se brzy dozvědí diváci galavečera bojových sportů na podporu válečných veteránů Fighters for Veterans.
Z Pákistánu je hlášeno 65 mrtvých, z Afghánistánu 70 obětí. Intenzivní srážky, které postihly Pákistán od pátku do pondělí, způsobily bleskové záplavy a zřícení řady domů.
„Je to země, která s námi sousedí. Tak či onak s nimi (tálibánci) komunikujeme,“ sdělil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jaké konkrétně palčivé otázky musí Rusko s Tálibánem probírat, neupřesnil.
22:52
Tel Aviv||Alžběta Jurčová|Zprávy ze světa|SVĚT VE 20 MINUTÁCH
„Zdá se mi, že to vždy skončilo bez jasného konce, bez toho, že by se něco vyřešilo a že jsme dokonce vytvořili golemy, ke kterým jsme zahodili šémy,“ zamýšlí se plukovník Karel Klinovský.
Islamistické hnutí Tálibán již dříve sdělilo, že pro vyšší vzdělávání dívek je zapotřebí vytvořit určité podmínky. V tomto ohledu ale nebyl zaznamenán žádný pokrok, podotkla agentura AP.
Podle státního zastupitelství se jeden z nich členem Islámského státu-Chorásánu stal loni v srpnu a jako součást přijímacího procesu dostal za úkol provést útok v Evropě.
Počet žadatelů o azyl v EU se v loňském roce meziročně zvýšil o 1,14 milionu. S odvoláním na dnes publikovanou analýzu Agentury Evropské unie pro otázky azylu (EUAA) o tom píše agentura Reuters.
„To už se probíralo mnohokrát. Ti, kdo nestudovali dějiny, a takových je na Západě hodně, mohou na toto téma (ruské porážky) fantazírovat,“ prohlásil Lavrov.
„Značka Islámský stát“ stále přitahuje lidi. Proto panuje obava, že propaganda této teroristické organizace bude v Evropě úspěšná při získávání rekrutů, a to právě kvůli událostem v Gaze.
Myanmar si letos výrobou heroinu a pašováním drogy do zahraničí přišel na více než dvě miliardy dolarů (skoro 45 miliard korun) a řadí se tak mezi největší producenty drogy na světě.