Až příští týden se definitivně rozhodne o tom, že se trestní stíhání čtyř příslušníků speciálních sil kvůli smrti afghánského zajatce zastavuje. Server iROZHLAS.cz popisuje další postup v kauze.
Redakce iROZHLAS.cz mluvila se státním zástupcem, který podal obžalobu na čtyři české elitní vojáky kvůli smrti afghánského zajatce. Žalobce v rozhovoru popisuje, jak vnímá prezidentskou abolici.
Zákaz šachů v Afghánistánu se oficiálně tváří jako pozastavení, dokud se nevyřeší pochybnosti ohledně náboženské přípustnosti šachů. Jde ale o pozastavení na dobu neurčitou.
Nejvážnější případ v novodobé historii české armády. Jak zemřel afghánský voják Chán? Kvůli jeho smrti státní zástupce obžaloval čtyři elitní české vojáky.
Čtyři příslušníky českých speciálních sil čeká podle zjištění iROZHLAS.cz trestní soud. Státní zástupce je obžaloval kvůli násilné smrti afghánského zajatce, který zemřel po výslechu.
Islámábád dříve varoval, že do 30. dubna deportuje všechny afghánské státní příslušníky bez patřičných dokladů. Zdůvodnil to tím, že Afghánci se podílí na ozbrojených útocích, Kábul to odmítá.
Jsou elitou české armády a mají za sebou mise v Afghánistánu, africkém Mali nebo Nigeru. Důležitou roli v jejich výcviku hraje takzvaný killhouse. Český rozhlas do něj získal exkluzivní přístup.
Německu se loni v srpnu podařilo do Afghánistánu vypravit deportační let s afghánskými občany usvědčenými ze spáchání trestného činu. Před časem vláda uvedla, že chystá další let.
Resort vnitra připravuje zákon, díky kterému by úřady mohly nově v azylovém řízení využívat místo fyzických tlumočníků automatické nástroje. Tlumočníci se bouří a ukazují na možná rizika.
Afghánské hnutí Tálibán oznámilo výměnu vězňů s USA. Kábul souhlasil s výměnou dvou Američanů za jednoho člena tohoto radikálního hnutí, který si odpykával doživotní trest v americké věznici.
Než se Tálibán chopil v Afghánistánu moci, útočil na západní jednotky. Motivovalo jej k tomu Rusko, které platilo za každého zabitého amerického i koaličního vojáka.
Vydání ‚Derviše na poušti‘ se prakticky se zhostil redaktor Adam Folta. Originál našel v antikvariátu až po měsíci pátrání. Jestli se najdou zájemci, nakladatel možná vydá i další knihu Josefa Aula.
Islámský stát v minulosti ovládal velké části Sýrie a Iráku a byl známý krutostí ke svým odpůrcům. Po pádu Bašára Asada odborníci varovali, aby Islámský stát nevyužil mocenského vakua.
Vojenská policie navrhla po úmrtí zajatce obžalovat čtyři příslušníky speciálních sil. Dva viní z vydírání a neuposlechnutí rozkazu, dva z porušení povinnosti strážní služby a neposkytnutí pomoci.
Rusko zahájilo sbližování s Tálibánem po teroristickém útoku Islámského státu na koncertní sál v Moskvě vloni v březnu. Tálibán totiž považuje Islámský stát za úhlavního rivala.
Tři velmi osobní portréty – a příběh jedné země uvržené do nekonečného boje. V pravidelné soutěži webu iROZHLAS.cz tento týden hrajeme o reportážní knihu Afghánci.
Muž se dostal do Spojených států v roce 2021 na speciální vízum určené pro lidi, kteří pracovali pro americkou armádu v Afghánistánu nebo působili jako překladatelé či tlumočníci Američanů.
Tvář zakrýt a jazyk za zuby. Ženy mají v Afghánistánu čím dál méně práv. Tálibán je krutý, už zavedl i bičování a kamenování. Zmůže s tím něco mezinárodní společenství?
Kromě nařízení o ženském hlasu čelí Afghánky dlouhodobému utlačování ze strany Tálibánu. Nesmějí například cestovat dál od domova bez mužského doprovodu nebo studovat po první menstruaci.
Ženy mají rovněž nařízeno mít po celou dobu na veřejnosti zahalenou tvář a tělo, aby nepodlehly svodům nebo samy nesváděly. Je jim také zakázáno dívat se na muže, kteří nejsou členy rodiny, a naopak.
Ministerstvo rovněž uvedlo, že za poslední rok zničilo 21 328 hudebních nástrojů a zabránilo prodeji tisíců „nemorálních a neetických“ filmů na internetu.
Zhruba 80 procent afghánských dívek a žen ve školním věku nemá přístup ke vzdělání. Ve velké míře za to mohou restrikce vydané vládou islamistického hnutí Tálibán.
Youtubeři často ve videích pouze převypráví, co jim řeknou místní průvodci. Ti podle neziskových organizací často nešíří kontext událostí, ale pouze vládní narativ.
„Můj otec a bratr pracovali s českou armádou v Afghánistánu. Měli jsme také vlastní podnik a život byl dobrý, než vládu převzal Tálibán a museli jsme utéct,“ říká Safa.
Mladé Afghánky, které byly zatčeny za nesprávné nošení hidžábu, tvrdí, že byly ve vazbě vystaveny sexuálnímu obtěžování. Tyto zprávy se objevily jen několik dní před summitem OSN o Afghánistánu.