Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Češi mají v Bruselu pověst euroskeptiků

V Bruselu nás považují za euroskeptiky. Nic takového si přitom nezasloužíme. Takhle shrnula pověst Čechů v Evropské unii naše velvyslankyně u sedmadvacítky Milena Vicenová.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milena Vicenová

Milena Vicenová | Foto: Petra Čechová

V rozhovoru pro Český rozhlas a ČTK přiznala, že události posledního půl roku naši reputaci v Bruselu poškodily. Česko bylo poslední zemí Unie, která přijala Lisabonskou smlouvu, tedy reformní dokument společenství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milena Vicenová hovořila o vztahu EU k Česku.

Český parlament přitom smlouvu schválil už v první polovině roku. Prezident Václav Klaus ale dokument svým podpisem stvrdil až na podzim. Následky vidí Milena Vicenová takto:

"Česká republika tady má, podle mě, pověst značně euroskeptické země. Mám za to, že to neodpovídá názorům občanů v České republice. A s tímto názorem na Českou republiku se někdy dost těžko bojuje," řekla Vicenová.

Jak je to s Lisabonem?

Ostatní země Unie znervózňovalo hlavně to, že si Češi postoj k Lisabonské smlouvě dlouho nedokázali ujasnit. Parlament dokument schválil, prezident ho ale nepodepsal. Jsou tedy ti Češi pro Lisabon nebo ne? Takové otázky zaznívaly na bruselských chodbách čím dál častěji.

Prezident Klaus nakonec svůj podpis podmínil tím, že Česko získá výjimku z platnosti Listiny základních práv Unie, která je součástí Lisabonu. O tomhle požadavku ale Evropa dopředu nevěděla. Podle Vicenové naši partneři v Unii nad takovým postupem spíš kroutili hlavou.

"Často se setkávám také s tím, že ne vždy máme naše požadavky jasně prezentovány, jasně zdokumentovány a že někdy nevědí, co od nás mají čekat. S tímto se opravdu setkávám," poznamenala česká velvyslankyně při EU.

Problémy s kanadskými vízy

Vedle Lisabonské smlouvy měla Praha v uplynulých šesti měsících v Unii ještě jedno velké téma: zavedení kanadských víz pro naše občany. Kanaďané nám ztížili cestování do své země s poukazem na to, že čeští Romové tam začali ve velké počtu žádat o azyl.

Česko s vízy zásadně nesouhlasí a obrátilo se na Brusel. Po Evropské komisi chceme, aby vůči Kanadě zavedla odvetná opatření. Komise už přišla s tím, že by členské státy Unie měly zavést víza pro kanadské diplomaty, a tak jim ztížit cestování do Evropy. Kanada udělala před Vánoci první ústupek: pro víza už nemusíme jezdit do Vídně, ale dají se získat i v Praze. Vicenová ale zdůrazňuje, že tohle nám nestačí.

"To že bude konzulát v České republice jenom zmírňuje problémy. Řeší to jenom technickou stránku věci. Ale rozhodně to neodpovídá na náš zásadní požadavek - bezvízový styk České republiky a Kanady," zdůraznila.

Česko proto trvá na celoevropské odvetě vůči Kanadě. O návrhu Komise na zavedení víz pro kanadské diplomaty by mohly státy sedmadvacítky jednat v lednu nebo v únoru.

Vicenová si zatím postup Bruselu v téhle věci hodně pochvaluje: podle ní nám Komise vychází vstříc a na stejné lodi jsou s námi i velké členské státy. A to i přes zmiňované lapálie s Lisabonskou smlouvou. Pokud nám tedy sedmadvacítka ohledně víz vyhoví, bude uplynulý půlrok v Unii z českého hlediska aspoň v něčem pozitivní.

Ondřej Houska, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme