Česká koča ve slovinských Alpách otevřela před 125 lety. Dodnes má podobu staré venkovské usedlosti
K vyhledávaným cílům návštěvníků slovinských Alp patří již století a čtvrt také Češka koča – tedy Česká chata –, která byla otevřena 26. července 1900. Pod severními stěnami hory Grintovec ji v nadmořské výšce 1542 metrů nechal na přelomu 19. a 20. století postavit český odbor Slovinského horského sdružení (SPD), založený již v roce 1897 v Praze.
Chata získala podobu české venkovské usedlosti, kterou si drží i přes několikerou modernizaci dodnes. Návštěvníkům nabízí kromě občerstvení také několik desítek míst k přespání, ovšem jen od května do září.
Turisté chystají opravy horských chat. Největší změny čekají chatu Ostrý v Beskydech
Číst článek
Český odbor SPD vznikl za Rakouska-Uherska z iniciativy nadšenců, kteří nechtěli pořádat vysokohorskou turistiku, horolezectví a další aktivity v Alpách v rámci rakouských či německých alpských spolků. Požádali tak slovinský alpský spolek, který vznikl roku 1893 v Lublani, zda by mohli založit v Praze odbor, kterým by získali právní subjektivitu pro další konání v Alpách.
Na českém území tak vznikl první úředně uznaný horolezecký spolek, jehož činnost plně ovládali Češi. Vznik českého odboru SPD je považován za začátek českého organizovaného horolezectví.
Chata sice od svého otevření nese přízvisko česká, Češi ji už ale dávno neprovozují. Od konce první světové války ji převzali slovinští hostitelé, už v několikáté generaci zde hosty vítají členové rodiny Karničarových.
Mimo jiné legendární slovinský alpinista Andrej Karničar (1923 až 1998). Za jeho působení byla chata, která je nyní ve správě Horského družstva Jezersko, v letech 1970 až 1974 výrazně modernizována, získala tehdy elektřinu či vodní nádrž. V roce 1985 byla postavena nová nákladní lanovka a poté prošla stavba několikrát dílčí modernizací, například dostala malou čističku odpadních vod.