České předsednictví Rady Evropské unie řeší i digitální reformy. Mají chránit zákazníky obchodů i děti

Jeden z prvních úspěchů českého předsednictví Rady Evropské unie se odehrál na poli digitálních reforem. Co konkrétně schválené reformy znamenají a jaké další se projednávají? To server iROZHLAS.cz vysvětluje v krátkém seriálu.

Seriál Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky Evropské unie před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu.

Vlajky Evropské unie před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu. | Zdroj: Reuters

Akt o digitálních službách a akt o digitálních trzích jsou dva předpisy, které dojednala Francie, která Radě EU předsedala před Českem. Úkolem českého předsednictví tedy je formální přijetí těchto dvou zásadních nařízení Evropské rady a Evropského parlamentu. 

O čem povedou Češi jednání?

České předsednictví v Radě Evropské unie povede jednání o mnoha legislativních návrzích a balících. S některými se už měli ministři možnost seznámit, jiná na ně čekají po krátké letní pauze. Jaká témata budou na stole? A co mohou změnit? Na serveru iROZHLAS.cz jich pět klíčových v sérii textů představujeme.

Oba předpisy budou přímo aplikovatelné ve všech členských zemích unie, a tamní právnické osoby, tudíž hlavně velké korporace se jimi budou muset řídit. Jednotlivé země ale nemusí nijak přizpůsobovat své vlastní zákony. 

Akt o digitálních trzích zajišťuje rovné podmínky v digitálním odvětví s jasnými právy a pravidly pro velké online platformy, přičemž je zabezpečeno, aby žádná z nich nezneužila svého postavení. V červenci ho definitivně posvětili ministři členských zemí. Nařízení stanovuje pravidla pro velké online platformy a má zamezit tomu, aby zneužívaly svého dominantního postavení na trhu.

„Po konečném přijetí aktu o digitálních trzích velké online platformy konečně ponesou odpovědnost za svou činnost. Tímto způsobem změní EU online prostor na celém světě,“ řekl místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj a digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti). 

‚Svěží‘ první měsíc předsednictví. V unii je cítit úleva, že Češi dojednali i problematický bod jako plyn

Číst článek

Dohromady oba předpisy stanovují pravidla pro chování obchodníků i zákazníků na internetu. To, co platí v kamenných obchodech, bude tedy platit i v internetovém obchodě. Zákazník tedy bude mít například právo na vrácení nerozbaleného zboží nebo reklamaci. V aktu o digitálních službách jde hlavně o ochranu dětí před nevyžádaným a závadným obsahem. 

Očekává se, že v září rada přijme předběžnou dohodu o aktu o digitálních službách, které Rada a Evropský parlament dosáhly na konci dubna a kterou Evropský parlament přijal v červenci. Oba předpisy jsou již dojednané a začnou platit nejpozději v lednu 2024. 

Cesta k digitální dekádě

Rada a Evropský parlament v červenci také dosáhly předběžné dohody o politickém programu 2030 „Cesta k digitální dekádě“ s cílem zajistit, aby unie dosáhla svých cílů v oblasti digitální transformace. Cílem daného rozhodnutí je posílit vedoucí postavení EU v digitální sféře. 

Dosáhnout toho má unie podporou udržitelných digitálních politik, jež podporují začlenění a jsou ku prospěchu občanů a podniků. Za tímto účelem stanoví konkrétní digitální cíle v oblasti dovedností, bezpečných a udržitelných digitálních infrastruktur, digitální transformace podniků a digitalizace veřejných služeb, jichž chce dosáhnout do konce tohoto desetiletí.

Podle komise představuje dohoda „vizi úspěšné transformace Evropské unie do roku 2030. Ambicí je dosáhnout digitální suverenity v otevřeném a propojeném světě a pokračovat v provádění politik, které občanům a podnikům zajistí budoucnost, jež bude zaměřená na člověka, inkluzivní, udržitelná a prosperující“.

V jednání je nyní například akt o umělé inteligenci. Cílem českého předsednictví je do prosincové Rady pro telekomunikace dosáhnout takzvaného obecného přístupu v Radě EU, tedy dohody mezi 27 členskými státy. 

Marie Starostová, pan, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme