Úřad vlády a ministerstvo zahraničí při financování českého předsednictví EU postupovaly správně, uvádí NKÚ. Výjimkou byl jeden summit v Praze, na který úřad vlády využil peníze bez zadávacího řízení.
Dokladem současné pozice Česka na unijní scéně je podle Šestákové vůdčí role, kterou Praha má ve skupině kritiků návrhu nové emisní normy pro automobily Euro 7.
Švédsko se nyní blíží do finiše svého předsednictví v Radě EU. Štafetu přebírali po Češích a jak říká švédský velvyslanec Fredrik Jörgensen v rozhovoru pro iROZHLAS.cz, byla to bezproblémová předávka.
„V Česku jsme zvyklí nejdříve zkusit vše normálně standardní cestou. Vyplnit formulář, čekat. A na Ukrajině to je údajně tak, že a priori se uvažuje o tom, kolik, komu a co dát,“ srovnává Šafaříková.
„O schopné Čechy a Češky je teď v Unii velký zájem – vzhledem k tomu, že zatím jsme v institucích podhodnoceni a co jsme předvedli a jaké renomé teď naši vyjednavači mají,“ tvrdí Šafaříková.
Praha / Brusel||Anna Urbanová, Viktor Daněk|Zprávy ze světa|Původní zpráva
Nejčastěji skloňovaná jména patří Mikuláši Bekovi a Jozefu Síkelovi. Starostové uvažují také nad bývalým poslancem Janem Farským. Do klání by se rád připojil 1. místopředseda Pirátů Marcel Kolaja.
V jakém stavu unijní agendu od Čechů převzali, které body aktuálně spojují a které rozdělují jednotlivé hráče v Unii a na čem bude nejtěžší se dohodnout v novém roce?
Česku se podařilo udržet jednotu EU v podpoře Ukrajiny. Předsednictví také úspěšně dojednávalo kroky v řešení energetické krize. Komunikace evropských témat na domácí půdě se ale vládě nedařila.
Už loni v novoročním projevu Fiala řekl, že Česko čeká nejsložitější rok od vzniku samostatné republiky. Varoval před inflací, růstem cen energií a pandemií covidu. Pak přišel ruský vpád na Ukrajinu.
„Myslím si, že ohlasy, které dostáváme jak od našich partnerů z Evropského parlamentu i z členských zemí svědčí o tom, že předsednictví výborně splnilo svou základní roli,“ říká ministr Bek.
Za posledního půl roku se Češi podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) vymanili z V4 a „etablovali se ve střední a východní Evropě jako země, která je normální“.
24:03
Praha||Tomáš Pancíř, nov|Zprávy z domova|Dvacet minut Radiožurnálu
Jak úspěšné bylo české předsednictví evropské unii? K čemu je dobrý nově ustavený poradce pro národní bezpečnost? V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu na tyto otázky odpovídal premiér Petr Fiala.
„Vláda žila v režimu českého předsednictví. Teď bude jasněji vidět identifikace stran,“ předpokládá v rozhovoru pro iROZHLAS.cz na konci českého předsednictví v Radě EU ministr Mikuláš Bek (STAN).
České předsednictví dokázalo dovést do konce jednání o klíčovém klimatickém balíčku a bylo jedním z nejúspěšnějších za několik posledních desetiletí, prohlásil místopředseda Evropské komise.
„Nevím o mnoha dalších předsednictvích, na které by se valilo tolik výzev,“ konstatovala v pondělí komisařka Simsonová, podle níž se Česko dobře zhostilo vedení Evropské unie v době energetické krize.
Firmy, pokud vypouštějí oxid uhličitý, si kupují certifikáty znečištění, což je má motivovat k tomu, aby ho produkovali méně. Nyní se má počet práv na znečištění snižovat rychleji, než se plánovalo.
Jak řekl ministr Bek, vydobyli jsme si respekt, teď nás zase berou vážně, a to nejen kvůli postoji k Ukrajině, ale i pro úřednickou výtečnost. S tak málo lidmi, divili se v Bruselu, tolik dobré práce.
Návrhy nyní musí posvětit členské státy, ještě pod taktovkou českého předsednictví. Ministerstvo financí pro server iROZHLAS.cz uvedlo, že kvůli tomu neplánuje mimořádné zasedání, schválí je písemně.
Svět se na konferenci v Montrealu snaží najít plán, jak zabránit kolapsu přírody. Výsledek závisí i na výkonu českého vyjednávacího týmu. Jak se Česku vede na poslední velké akci jeho předsednictví?
Země EU se napoprvé neshodly na zablokování maďarských peněz z unijních fondů, které jsou podmíněné reformami kontroly veřejných zakázek. Maďarsko opět nepodpořilo poskytnutí 18 miliard eur Ukrajině.
Do konce českého předsednictví v Radě Evropské unie zbývá necelý měsíc. A podle marketingové expertky Denisy Hejlové vláda komunikaci navenek příliš nezvládla.
Za jeden z úspěchů českého předsednictví v Radě EU ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) považuje konec turistických víz pro Rusy. Zároveň se chystá další omezení: Magnitského zákon.
Ministři unijních zemí se shodli na společném přístupu k návrhu, jejímž cílem je přivést do tohoto odvětví v Evropské unii v příštích letech až 43 miliard eur veřejných a soukromých investic.
Které z cílů českého předsednictví EU už se nepodaří uskutečnit? „Myslím si, že nedotáhneme některé návrhy v oblasti migrace,“ říká ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.