Chorvatsko dostalo od Evropské komise zelenou ke vstupu do EU

Chorvatsko by mohlo už v roce 2013 vstoupit do Evropské unie. Na cestě k tomuto cíli překonalo důležitou metu. Evropská komise podle eurokomisařky Viviane Redingové podpořila zařazení této země do evropských struktur a vyzvala státy sedmadvacítky, aby s Chorvatskem uzavřely dosud nedokončené kapitoly přístupových jednání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chorvatský prezident Ivo Josipović na návštěvě v Praze.

Chorvatský prezident Ivo Josipović na návštěvě v Praze. | Foto: Filip Jandourek

Že Chorvatsko vyřešilo už veškeré podmínky pro vstup do EU vzhledem k Evropské komisi, potvrdil i eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle.

„Komise ani já osobně nepochybujeme to tom, že je hodno doporučení stát se osmadvacátým členským státem Evropské unie,“ uvedl Füle. V několika posledních měsících byl podle Füleho vidět progres hlavně v oblasti justice, tu komisaři sledovali nejpečlivěji.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chorvatsko dostalo zelenou ke vstupu do EU. Jednání Evropské komise sledoval zpravodaj Pavel Novák

Doporučení ale musejí také vyslyšet ministři zahraničí členských zemí Unie.

Záhřeb v posledních měsících hodně přidal v přijímání reforem požadovaných Bruselem, a proto šlo jeho vyjednávání rychleji než dřív. Pomohlo mu i odsouzení generála Ante Gotoviny u haagského tribunálu pro bývalou Jugoslávii.

Před Chorvatskem ještě stojí uzavření posledních čtyř vyjednávacích kapitol. Pokud se mu to podaří ještě v červnu nebo v prvních týdnech polského předsedání Unii, bude následovat sepsání přístupové smlouvy. K jejímu podpisu by mohlo dojít do konce roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák shrnul souvislosti doporučení Evropské komise i v pořadu Stalo se dnes Radiožurnálu

Pak by mělo Chorvatsko i 27 stávajících členů Unie rok a půl na ratifikaci smlouvy. "Rok a půl na ratifikaci bude dostatečně dlouhé období, neočekávám žádné problémy od zemí, které budou tímto ratifikačním procesem procházet," řekl Füle.

Specielně Slovinsko by tohoto procesu mohlo využít jako páku pro vyřešení sporu ohledně Piranské zátoky a svého přístupu k moři. Füle ale řekl, že žádné politické problémy neočekává.

Motivace pro další balkánské země

Pokud Chorvaté do Unie vstoupí v blízké době, může to být stimul i pro další balkánské země, míní eurokomisař Füle.

„Já vidím velký pokrok na straně Černé hory a myslím si, že i Srbsko v zásadě kráčí dobrým směrem. Záleží teď na něm, jestli zintenzivní přijímání reformních kroků,“ dodal.

Naproti tomu vyhlídky Bosny a Hercegoviny jsou vzhledem ke složité etnické skladbě hodně vzdálené. Makedonie je sice kandidátskou zemí, ale zatím se nachází na samém začátku procesu. Jedním z jejích problému je i jméno země, které se shoduje se severořeckou provincií, a Řecko by proto nejspíš vstup Makedonie vetovalo.

Pavel Novák, Martin Hromádka, David Šťáhlavský, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme