Evropská komise představila návrh rozpočtu Evropské unie na roky 2028 až 2034. Radovat se podle serveru Politico může obrana. Naopak uskromnit se musí zemědělci.
Starosta Budapešti v červnu povolil v centru města uspořádat pochod hrdosti, přestože se vláda konzervativního premiéra Viktora Orbána snažila akci zakázat.
Ukrajinský prezident připustil, že si je vědom ohlasu svých kroků u lidí, a to jak na sociálních sítích, tak v ulicích. „Analyzovali jsme všechny obavy, všechny aspekty, co je třeba změnit,“ řekl.
Díky novému nástroji SAFE budou moci státy EU společně nakupovat vojenské vybavení a získat půjčky na obranu až 150 miliard eur (3,7 bilionu korun). Do konce července ale musí o půjčky projevit zájem.
„Člověk si může nastavit, že chce Instagram používat třeba jen čtvrt hodiny denně... umím si představit něco podobného u dětských účtů na všech, nebo většině sociálních sítí,“ říká Koubský.
„Viděl bych nebezpečí ve snaze oslabit rozhodovací pravomoci Evropského parlamentu proto, aby se nedával větší prostor oligarchům,“ řekl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).
Sedmiletý rozpočet zahrnuje všechny základní výdaje EU, od dotací zemědělcům, přes kohezní fondy na podporu méně rozvinutých regionů, ale i budování dopravní infrastruktury či pomoc rozvojovým zemím.
Ursula von der Leyenová nemá podle Danuše Nerudové bianko šek do budoucna ani od Evropské lidové strany. „Jsou věci, se kterými nesouhlasíme,“ říká europoslankyně, zároveň ale unijní exekutivu chválí.
USA hrozí zavedením 30procentních cel na evropské zboží. Hlavní poradce České bankovní asociace Miroslav Zámečník pro Radiožurnál popisuje, že další jednání nebo ústupky mohou situaci vyřešit.
„Ukrajinci potřebují dobré zprávy na řadě front, nejenom té vojenské. Petr Pavel tam prezentoval jedenáctibodový takzvaný Marshallův plán pro Ukrajinu,“ uvedl David Stulík.
Informace vyplývá z dopisu adresovaného šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové, který na své síti Truth Social zveřejnil americký prezident Donald Trump.
Evropská komise v čele s Ursulou von der Leyenovou bude ve čtvrtek čelit hlasování o vyslovení nedůvěry. Vyvolal ho rumunský europoslanec Piperea kvůli kauze Pfizergate z počátku pandemie covidu-19.
Unijní exekutiva stejně jako v minulých letech rozdělila hodnocení do čtyř kapitol, věnovaných soudním systémům, boji proti korupci, pluralitě médií a celkové kontrole a vyváženosti institucí.
„V tuto chvíli to požadujeme po Evropské komisi dopracovat a do té doby je ta pozice negativní,“ řekl pro Radiožurnál Petr Holub, vrchní ředitel sekce ochrany klimatu ministerstva životního prostředí.
Afrika, jejíž podíl na globálním HDP zůstává nízký, nadále exportuje především suroviny, což mnozí řečníci označili za důkaz přetrvávajících postkoloniálních vzorců.
Slovenský premiér to uvedl po schůzce s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. V minulosti opakovaně kritizoval plán postupně zastavit veškerý dovoz ruského plynu do konce roku 2027.
„Evropany bude míň a míň zajímat, jestli se do Ruska dostává spotřební zboží jako iPhony, ale více je bude zajímat, jak se zbavit závislosti na ruské ropě,“ míní analytik.
Italská vláda díky plánu Mattei uvolní 5,5 miliardy eur (136,5 miliardy Kč) na různé iniciativy napříč 14 africkými zeměmi. Jde o země Magrebu, Keňu, Etiopii, Senegal nebo Mosambik.
Navrhované nařízení bude projednáno v rámci legislativního procesu spolurozhodování, což znamená, že jeho přijetí bude záležet na Evropském parlamentu a Radě EU, která zastupuje členské státy.
„Evropa by jak v rámci větších reaktorů, tak i malých a středních reaktorů mohla konkurovat jiným kontinentům, protože tam není nějaký zásadní technologický gap, naopak,“ říká exministr průmyslu.