Čína chce být prostředníkem mezi libyjskými povstalci a Kaddáfím
Čína vyjednává s libyjskými povstalci i Kaddáfího vládou. Podle expertů se tím Peking snaží ochránit své ekonomické zájmy v oblasti. Před vypuknutím bojů pracovalo v Libyi více než 35 tisíc Číňanů, které Peking následně evakuoval.
Čínské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že vede rozhovory s oběma znepřátelenými stranami. Na třídenní návštěvě Pekingu je tam nyní libyjský ministr zahraničí Al-Obeidi, čínští diplomaté zároveň jednají v baště povstalců Benghází.
Už dříve se navíc čínský velvyslanec v Kataru sešel s jedním z vůdců libyjské opozice Džalílem. Peking se oficiálně snaží zažehnat humanitární krizi v Libyi a zajistit možnosti budoucích investic.
Podle politologů se Čína snaží dát jasně najevo, že nenadržuje ani jedné straně a naopak se chce stát vyjednavačem mezi vládou plukovníka Kaddáfího a povstalci. Libye totiž do Číny vyváží tři procenta vytěžené ropy a čínské firmy se podílely na budování infrastruktury v Libyi.
Pomoci chtějí i Španělé
Do libyjského Benghází se chystá i španělský ministr zahraničí Jimenéz. S Kaddáfího budoucností v čele státu už podle diplomatických kroků nepočítají ani velmoci, které se jinak k akcím západu proti režimu v Tripolisu staví velmi rezervovaně – již zmiňovaná Čína a také Rusko. Speciální ruský vyslanec Merkelov odsoudil Kaddáfího vládu jako nelegitimní. Kaddáfí se ovšem ani přes rozsáhlé bombardování posledních dnů vzdát nehodlá a prohlásil, že hodlá bojovat do posledního dechu.