Sajf al-Islám Kaddáfí si před šesti lety vyslechl od tripolského soudu verdikt smrti. Podle rozsudku se provinil válečnými zločiny během povstání proti vládě jeho otce v roce 2011.
Sajf Islám Kaddáfí v neděli oficiálně oznámil kandidaturu do voleb hlavy státu, které by se měly konat 24. prosince. Čelí přitom obvinění ze zločinů proti lidskosti při potlačování povstání.
Mluvčí vlády Muhammad Hamúda neupřesnil, za jakých okolností Kaddáfí vyšel na svobodu, podle něj úřady nyní splnily dva roky starý soudní příkaz k jeho propuštění.
Syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám byl dnes v Libyi v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti. Stejné tresty dostalo i dalších osm vysokých představitelů Kaddáfího režimu. Sajf Islám se soudu nezúčastnil, vypovídal jen prostřednictvím videokonference. Zadržuje ho bývalá skupina rebelů ve městě Zintán a odmítá ho propustit.
V Libyi dnes stanou před soudem synové bývalého diktátora Muammara Kaddáfího. Sajf al-Islám a Saadí jsou jedinými členy Kaddáfího rodiny, které se podařilo libyjským úřadů dopadnout. Zpovídat se budou mimo jiné z vraždy, únosu, a podněcování ke znásilňování. Za to jim hrozí trest smrti. Na lavici obžalovaných s nimi usednou desítky dalších představitelů Kaddáfího režimu.
Saadí Kaddáfí, uprchlý syn bývalého libyjského diktátora, je zpátky v Tripolisu. Do Libye ho vydaly úřady Nigeru, kam Saadí uprchl po pádu režimu svého otce v roce 2011. V Libyi už čeká na soud Saadího bratr Sajf al-Islám, kterého zadržuje jedna z ozbrojených skupin.
Ve Velké Británii a Spojených státech si připomínají jeden z nejhorších teroristických útoků. Nad skotským městečkem Lockerbie se před čtvrtstoletím zřítil po výbuchu Boeing 747. Všichni na palubě zemřeli a padající trosky zabíjely i ty, kteří v Lockerbie spali ve svých domech. Celkový počet obětí je 270.
Libyjci oslavují druhé výročí od dopadení a smrti bývalého diktátora Muammara Kaddáfího. Od té doby úspěšně proběhly volby do ústavodárného shromáždění, ke stabilitě má ale Libye stále daleko. Kaddáfího smrt znamenala konec osmiměsíčního povstání proti libyjskému totalitnímu režimu.
Syn plukovníka Kaddáfího Saif al Islam čelí obvinění z válečných zločinů. Soud spolu s ním obvinil dalších 37 vrcholných představitelů bývalého libyjského režimu.
Libyjský soud v Zintánu odročil líčení se synem bývalého libyjského diktátora Sajfem Islámem Kaddáfím na 19. září. Soud viní Kaddáfího z pokusu o útěk a z pokusu tajně komunikovat s Mezinárodním trestním tribunálem. Zásadní obvinění z válečných zločinů předmětem dnešního stání nebyla.
Až trest smrti hrozí Sajfu Islámu Kaddáfímu, pokud ho libyjský soud shledá vinným ze všech obvinění. Dnes ho ale zatím čeká jen soud za pokus o útěk, hanobení nové libyjské vlajky a spolupráci s mezinárodními vyšetřovateli. Syna bývalého libyjského diktátora dosud drží povstalecká skupina v západolibyjském Zintánu, která ho v listopadu 2011 zajala na jihu země.
O smrti Chamíze Kaddáfího přicházejí rozporuplné zprávy. Syn svrženého libyjského vládce se měl schovávat v poslední baště odporu proti nové vládě – v pouštním městě Baní Valíd. Probíhající kmenový konflikt už z této oblasti vyhnal stovky rodin.
Libyjci požadují potrestání únosců 22letého Omrana Šábana, který před rokem dopadl diktátora Muammara Kaddáfího a vytáhl ho z odvodňovacího potrubí, kde se skrýval. Šábana v létě unesli příznivci svrženého a zavražděného diktátora, mučili ho a nakonec pustili. Mladík se pak léčil ve Francii, kde ale včera na následky zranění zemřel.
Saif al-Islám Kaddáfí chce být souzen u mezinárodního trestního tribunálu v Haagu. Oficiálně proto, že jen tam se mu dostane spravedlivého procesu. V Libyi mu navíc hrozí trest smrti, i když toho se údajně nebojí. Jeho požadavek ale patrně nebude vyslyšen.
Zpočátku oblíbený sociální revolucionář a neohrožený bojovník proti korupci, později nenáviděný tyran – tak dnes vnímají Libyjci plukovníka Muammara Kaddáfího. Symbolickou tečku za jeho neslavnou érou udělaly první svobodné volby minulý víkend.
Čtyři zástupci Mezinárodního trestního soudu, kteří přijeli do Libye jednat se Sajfem Islámem Kaddáfím, jsou v preventivní pětačtyřicetidenní vazbě. Na delegaci ji v pondělí uvalily libyjské úřady, které čtveřici podezírají ze špionáže a porušování národní bezpečnosti.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy znovu čelí obvinění, že předvolební kampaň finančně podpořil libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Údajně mu chtěl poskytnout nebo opravdu dal 50 milionů eur.
Libye zásadně trvá na vydání Abdulláha Sanúsího, bývalého šéfa Kaddáfího tajných služeb. Nová porevoluční tripolská vláda ho chce soudit na libyjské půdě. Sanúsího včera zadržely úřady v Mauritánii a zatím hodlají vést vlastní vyšetřování. O vydání Kaddáfího blízkého spolupracovníka ale stojí i Francie.
Šéfa Kaddáfího tajné služby se podařilo zadržet v Mauretánii. Zatčení Abdalláha Sanúsího už potvrdili také libyjští představitelé a mauritánské úřady požádali o vydání prominenta Kaddáfího režimu. O jeho extradici chce usilovat také Francie.
Poslední chvíle své vlády trávil Muammar Kaddáfí v obřím komplexu Báb al-Azízia v Tripolisu. Zásahy NATO a povstalců pevnost značně poškodily a z hlavních budov jsou už jen trosky. Ještě nedávno plánovali Libyjci na místě Kaddáfího rezidence postavit mezinárodní mírové centrum. Vláda se k tomu ale zatím nemá. Pořádají se tam tak nanejvýš dobytčí trhy.
V jedné z libyjských věznic nalezli mrtvou novinářku Haly Misratíovou, která dříve v televizi obhajovala Muammara Kaddáfího. I po pádu jeho režimu se ho zastávala a odsuzovala členy povstaleckých oddílů. Příčiny její smrti nejsou známé.
Pět mrtvých údajně zůstalo po ozbrojených střetech mezi vládními ozbrojenci a stoupenci svrženého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího v pouštním městě Baní Valíd. Boje tam vypukly zřejmě poté, co provládní milice zadržely několik Kaddáfího přívrženců.
Arabské jaro vypuklo v Tunisku a rychle se rozšířilo do Egypta a Libye - právě posledně jmenovaná byla asi nejzvláštnější diktaturou světa. Plukovník Muammar Kaddáfí se zmocnil vlády pučem v roce 1969. Zakázal politické strany, zrušil kina i divadla.
Mezinárodní trestní soud netrvá na tom, že Sajf al-Islám Kaddáfí musí být souzen v Haagu. V Tripolisu to oznámil žalobce tribunálu Luis Moreno-Ocampo. Soud se Sajfem i bývalým šéfem tajné služby Abdalláhem Sanúsím by se tak mohl konat i v Libyi, jak to chce Národní přechodná rada i většina Libyjců.
Mezinárodní trestní soud chce dostat syna bývalého libyjského diktátora Sajfa Kaddáfího a šéfa libyjské výzvědné služby Al-Senussiho do Haagu. Do Tripolisu kvůli tomu přijel hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu Luis Moreno-Ocampo. S libyjskými úřady bude jednat o tom, kde stanou tito muži před soudem.
Sajf al-Islám Kadddáfí, syn svrženého libyjského plukovníka, byl dnes dopaden. Oznámilo to libyjské ministerstvo spravedlnosti. Sajf al-Islám byl na útěku od otcovy smrti na konci října. Útočiště našel mezi místními kmeny na jihu země.
Situace v Libyi má zatím stále daleko ke klidu. Arabské televize před několika dny informovaly, že v přístavu Zavíja došlo k bojům mezi znepřátelenými klany. Při přestřelkách v této ropné oblasti zemřelo nejméně třináct lidí. Obě strany podle agenturních zpráv bojovaly o základnu, které dříve velel syn Muamara Kaddáfího Chámi, a zbraně v ní uložené.