Dnes o americkém radaru v Česku
O plánované stavbě amerického protiraketového radaru v Brdech by měl dnes jednat český premiér Mirek Topolánek s americkým prezidentem Georgem Bushem. Před Bílým domem ve Washingtonu budou ve stejné době protestovat odpůrci budování nových amerických vojenských základen v Česku a Polsku. Na dotaz Radiožurnálu, jestli ve věci protiraketového štítu klade česká vláda Američanům podobně tvrdé podmínky jako kabinet polského premiéra Tuska, odpověděl Topolánek následovně:
"Je zcela evidentní, že ani Donald Tusk nemůže spojovat modernizaci polské armády s budováním základny v rámci protiraketové obrany. Je zcela evidentní, že to půjde mimo ten hlavní rámec jednání a v této chvíli je přání otcem myšlenky. My vyjednáváme poměrně velmi tvrdě, vypadá to, že neodjedeme definitivně s vyjednaným textem. Máme tam ještě pár drobných problémů, které nám zůstávají, nejsou to zásadní věci, týkají se té části životního prostředí. A ani ne tak, že by tam byl nějaký velký rozpor, ale spíš hledáme, které normy v které zemi jsou přísnější - a podle těch se bude postupovat."
Premiér Topolánek ještě řekl Radiožurnálu, že on sám za stěžejní témata současných jednání s americkou stranou považuje otázku lidských práv nebo možnosti zapojení české vědy do amerického vojenského výzkumu. Radar a víza označil český předseda vlády za témata spíš technického rázu:
" My vyjednáváme, to co pokládáme za bonus, který je pro nás daleko důležitější, než to, co vnímají jako důležité Poláci - právě přístup k výzkumným poznatkům ve zbrojním průmyslu. Takovou podobnou rámcovou dohodu mají se Spojenými státy americkými zhruba 4 - 5 zemí. A my chceme být šestou zemí a chceme uzavřít poměrně unikátní dohodu v této oblasti. Jsou tady se mnou zástupci kosmického průmyslu a kosmického výzkumu. Osobně se domnívám, že je to přesně to, co přineseme jako výrazný bonus těch vyjednávání, a to je pro mne klíčové."
Bezvízový styk ČR - USA se blíží
Zřejmě už od podzimu bychom mohli cestovat do Spojených států amerických bez víz. Tuto historickou změnu pro české občany přibližuje memorandum o porozumění, které ve Washingtonu podepsali ministr vnitra Ivan Langer a jeho americký protějšek Michael Chertoff. Memorandum je obecným rámcem, který vymezuje, za jakých podmínek zanikne stávající vízový režim a začne nový. Konkrétně to znamená, že zhruba v září začne platit systém elektronické autorizace, kdy každý, kdo bude chtít cestovat do Spojených států, vyplní na internetu dotazník a americké úřady posoudí, jestli zájemce do země vpustí nebo nikoli. Překážkou může být například zápis v trestním rejstříku. Je také téměř jisté, že bez víza budou moci do USA jen ti naši občané, kteří mají strojově čitelný pas.