Dnes o americkém radaru v Česku

O plánované stavbě amerického protiraketového radaru v Brdech by měl dnes jednat český premiér Mirek Topolánek s americkým prezidentem Georgem Bushem. Před Bílým domem ve Washingtonu budou ve stejné době protestovat odpůrci budování nových amerických vojenských základen v Česku a Polsku. Na dotaz Radiožurnálu, jestli ve věci protiraketového štítu klade česká vláda Američanům podobně tvrdé podmínky jako kabinet polského premiéra Tuska, odpověděl Topolánek následovně:

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protiraketový radar - ilustrační foto

protiraketový radar - ilustrační foto | Foto: Miroslav Konvalina

"Je zcela evidentní, že ani Donald Tusk nemůže spojovat modernizaci polské armády s budováním základny v rámci protiraketové obrany. Je zcela evidentní, že to půjde mimo ten hlavní rámec jednání a v této chvíli je přání otcem myšlenky. My vyjednáváme poměrně velmi tvrdě, vypadá to, že neodjedeme definitivně s vyjednaným textem. Máme tam ještě pár drobných problémů, které nám zůstávají, nejsou to zásadní věci, týkají se té části životního prostředí. A ani ne tak, že by tam byl nějaký velký rozpor, ale spíš hledáme, které normy v které zemi jsou přísnější - a podle těch se bude postupovat."

Premiér Topolánek ještě řekl Radiožurnálu, že on sám za stěžejní témata současných jednání s americkou stranou považuje otázku lidských práv nebo možnosti zapojení české vědy do amerického vojenského výzkumu. Radar a víza označil český předseda vlády za témata spíš technického rázu:

" My vyjednáváme, to co pokládáme za bonus, který je pro nás daleko důležitější, než to, co vnímají jako důležité Poláci - právě přístup k výzkumným poznatkům ve zbrojním průmyslu. Takovou podobnou rámcovou dohodu mají se Spojenými státy americkými zhruba 4 - 5 zemí. A my chceme být šestou zemí a chceme uzavřít poměrně unikátní dohodu v této oblasti. Jsou tady se mnou zástupci kosmického průmyslu a kosmického výzkumu. Osobně se domnívám, že je to přesně to, co přineseme jako výrazný bonus těch vyjednávání, a to je pro mne klíčové."

Bezvízový styk ČR - USA se blíží

bezpečnostní kontrola | Foto: Alexandr Pícha

Zřejmě už od podzimu bychom mohli cestovat do Spojených států amerických bez víz. Tuto historickou změnu pro české občany přibližuje memorandum o porozumění, které ve Washingtonu podepsali ministr vnitra Ivan Langer a jeho americký protějšek Michael Chertoff. Memorandum je obecným rámcem, který vymezuje, za jakých podmínek zanikne stávající vízový režim a začne nový. Konkrétně to znamená, že zhruba v září začne platit systém elektronické autorizace, kdy každý, kdo bude chtít cestovat do Spojených států, vyplní na internetu dotazník a americké úřady posoudí, jestli zájemce do země vpustí nebo nikoli. Překážkou může být například zápis v trestním rejstříku. Je také téměř jisté, že bez víza budou moci do USA jen ti naši občané, kteří mají strojově čitelný pas.

Jaromír Marek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme