EK nehodlá bojkotovat LOH v Pekingu
Evropská komise nechce podporovat boj za lidská práva v Číně bojkotem olympijských her. V Bruselu to dnes uvadla mluvčí komisařky pro vnější vztahy Benity Ferrero-Waldnerové. Dění v Tibetu ale nenechává evropské komisaře klidné.
Evropská komise se znepokojením sleduje vývoj situace v Tibetu. To sdělili komisaři čínským diplomatům v Bruselu. Vyzvali všechny strany, aby se zřekly násilí a na čínskou vládu komise apeluje, aby nepoužívala sílu proti pokojným demonstrantům. O výzvě bojkotu olympijských her v Pekingu ale Evropská komise neuvažuje.
"Takový bojkot by nebyl tím nejvhodnější způsobem, jak přimět čínskou vládu k respektování lidských práv. Toho je třeba podle našeho názoru dosáhnout jinak," uvedla mluvčí komisařky Waldnerové Christiane Hofmanová.
Před zastoupením OSN v nepálském Káthmándú dnes dopoledne opět demonstrovalo asi sto Tibeťanů a buddhistických mnichů proti čínskému násilí v sousedním Tibetu. Policie proti nim zasáhla a řadu demonstrantů zadržela. Čínská vláda dnes dala najevo, že své potlačení protičínských demonstrací v Tibetu považuje za velmi zdrženlivé a umírněné, a obvinila dalajlámu z podněcování nepokojů.
Zahraniční pozorovatelé si všímají, že v chatech na čínském internetu prudce vzrostl počet požadavků na velmi tvrdé potlačení tibetských nepokojů. Guvernér čínské vlády v Tibetu zdůraznil, že čínské jednotky rozhodně nepoužily k potlačení nepokojů smrtící prostředky, a trval na tom, že při protivládních demonstracích a jejich potlačování zahynulo pouze 13 nevinných civilistů. Pod tímto termínem Peking rozumí čínské obchodníky v Lhase, napadené demonstranty.