Francouzský soud pozastavil provoz větrné elektrárny kvůli ochraně ptáků. Měla jich zlikvidovat až 160

Francouzský soud v pondělí nařídil na čtyři měsíce zastavit provoz větrné farmy s 31 turbínami na jihu země, aby ochránil hnízdící poštolky jižní. Deset energetických společností zároveň uznal odpovědnými za smrt 160 ptáků a netopýrů včetně chráněných druhů, informovala agentura AFP.

Montpellier Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Větrné elektrárny nad Věžnicí na Havlíčkobrodsku

Větrné elektrárny (Ilustrační foto) | Foto: Daniel Zach | Zdroj: Český rozhlas

„Po odstavení těchto větrných turbín již letos nedojde k žádnému dalšímu úhynu, protože poštolky přilétají z Afriky v dubnu, aby zde zahnízdily, a na konci léta opět odlétají,“ řekl Simon Popy, předseda ekologického sdružení FNE, které podalo žalobu na energetickou společnost EDF Renouvelables a devět jejích dceřiných společností.

3:07

V přírodě vyhynulé vrány se vrací na Havaj. Biologové posvátné ptáky učí žít v divočině

Číst článek

V prvním trestním rozsudku proti provozovatelům větrných turbín soud rovněž udělil každé z těchto společností pokutu 500 000 eur (asi 12,6 milionu korun; polovinu z této sumy s odkladem).

Zároveň odsoudil bývalého generálního ředitele společnosti EDF Renouvelables Bruna Bensassona k šestiměsíčnímu podmíněnému trestu odnětí svobody a pokutě 100 000 eur.

Firmy dále budou muset na vlastní náklady zveřejnit ve francouzských denících Le Monde a Midi Libre a v internetovém médiu Reporterre rozsudek, který je shledal vinnými z „likvidace 160 ptáků a netopýrů, včetně poštolek jižních“, uvedl předseda soudu v jihofrancouzském Montpellier.

V roce 2022 podala FNE Occitanie-Méditerranée přímou žalobu za „ničení chráněných druhů“ proti společnostem provozujícím 31 větrných turbín, které byly v posledních dvaceti letech instalovány na náhorní plošině Causse d'Aumelas s výhledem na Středozemní moře západně od Montpellieru.

Podle sdružení způsobily úhyn 150 až 300 poštolek, stěhovavého druhu ohroženého vyhynutím, napsala agentura AFP. Tyto poštolky, společně s motáky lužními a netopýry, pravidelně narážejí do lopatek větrných elektráren navzdory instalovaným plašičkám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme