Po ničivém požáru staví na Maui kontejnerové městečko. Větší ubikace mají rodiny, menší senioři

Více než měsíc po požáru, který na havajském ostrově Maui zničil téměř celé město Lahaina, žije stále většina rodin z vypálených domů u příbuzných či v hotelech. S opravami spálených domů se nezačalo. Do Lahainy budou mít obyvatelé přístup až od října. Na okraji správního střediska ostrova Maui, města Wailuku už ale začalo růst městečko pro několik desítek rodin. Je to projekt nevládní organizace zaměřené na pomoc rodinám a chudým lidem v nouzi.

Od zpravodaje z místa Maui Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plechové kontejnery, které vypadají jako stavební buňky, mají dveře i otvíratelná okna. Dočasně v nich najde útočiště 250 lidí, kteří přišli o své domovy, když vyhořelo město Lahaina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z Maui, kterou na místě natočil zpravodaj Pavel Novák

Maude Cummingová, která je výkonnou ředitelkou nadace Family Life Center, ukazuje domeček složený ze dvou kontejnerů, ve kterém má bydlet čtyřčlenná rodina. Kuchyně a koupelna jsou venku v jiném modulovém segmentu. Domeček má soužit jako obývací pokoj a ložnice předělená skříní, aby se vytvořit prostor pro děti a rodiče.

Kontejnery jsou sice plechové, ale s umělou izolací mezi stěnami. Jsou ohnivzdorné, což bylo pro oslovené rodiny po zkušenosti z Lahainy velmi důležité. Ve stropě má každý kontejner zabudovanou klimatizaci. Domky jsou napájené elektřinou ze solárních panelů. Délka dne se na Havajských ostrovech během roku příliš nemění a slunce tu svítí intenzivně prakticky každý den.

Ve vesničce nazvané Ohana Hope, tedy Rodinná naděje, má být 85 bytových jednotek. Ze tří čtvrtin pro rodiny, zbytek budou garsonky pro seniory. Při požáru města Lahaina shořelo dva tisíce budov a o střechu nad hlavou přišlo přes deset tisíc lidí.

Pozemek nedaleko letiště a na dohled od katedrály, nákupního střediska a hobby marketu má organizace Family Life Center pronajatý na dva roky. Do té doby se snad kraj, stát Havaj a vláda Spojených států o lidi z vypálených domů postarají a umožní jim obnovit jejich domovy v Lahaině.

„Jsme nezisková organizace a doufáme, že se nám podaří postavit tuto vesnici zcela ze soukromých darů, bez pomoci státu. Jsme rádi za součinnost při zavedení vody a kanalizace na pozemek. V téhle oblasti se musí dodržovat mnoho právních předpisů, které ale byly pozastavené kvůli krizové situaci,“ popisuje Cummingová pro Radiožurnál.

Zároveň doufá, že se vyřizování nejrůznějších povolení na úřadech zrychlí a na některých nebudou vůbec trvat. Doufá, že to nebude tak dlouhé handrkování s úřady jako obvykle. Ale ví, že americké administrativě mohou trvat některé věci opravdu hodně dlouho. V případě výstavby vesnice pro lidi z Lahainy nicméně věří ve větší pružnost úřadů.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme