Policie v Hongkongu zasahovala proti maskovaným demonstrantům. Použila vodní děla
Policie v Hongkongu v úterý vodním dělem rozháněla protest uspořádaný u příležitosti Noci Guye Fawkese, při němž si demonstranti připomínali měsíc od vyhlášení zákazu zakrývání obličeje při protestních akcích. Podle světových tiskových agentur měli na sobě demonstranti masky se známým záhadným úsměvem, jež se staly symbolem protestních hnutí po celém světě.
Čínská komunistická strana v úterý bez podrobností uvedla, že hodlá „zdokonalit“ způsob volby správce Hongkongu a vylepšit systém národní bezpečnosti v této bývalé britské kolonii.
Muž pořezal čtyři lidi při protestu v obchodním centru v Hongkongu. Nesouhlasil s jejich názory na politiku
Číst článek
Maskovaní demonstranti se sešli v turisty oblíbené čtvrti Tsim Sha Tsui v centru Hongkongu s maskami Guye Fawkese zpopularizovanými filmem V jako Vendetta, který připomíná protagonistu posledního významného katolického spiknutí v anglické historii. Ve městě přitom již měsíc platí zákaz zakrývání tváře, který hongkongská vláda zavedla na základě starých zákonů z koloniální éry. Demonstranti se však nařízením většinou neřídí, uvedla agentura Reuters.
Tvrdé jádro protestujících po poklidném začátku protestů začalo ničit městské vybavení a dopravní značení. Zaútočili rovněž na restauraci, jejíž majitelé jsou podle nich naklonění Pekingu. Policisté proti demonstrantům zasáhli vodním dělem a několik jich zadrželi; zbylí se podle Reuters rozutekli.
Vládnoucí čínská komunistická strana v úterý zveřejnila svoje prohlášení ze zasedání ústředního výboru z minulého týdne. Strana se podle něj rozhodla „ustavit silný právní systém v regionech pod zvláštní správou (kromě Hongkongu je jím i nedaleké Macao - pozn. redakce) a podporovat je v úsilí posílit vymáhání práva“. Vedení strany se rovněž rozhodlo „zdokonalit“ jmenovací a odvolací proces správců těchto území. Ani u jednoho z oznámení však strana neuvedla podrobnosti.
,Dávejte si pozor‘
V pondělí se čínský prezident Si Ťin-pching setkal v Šanghaji se správkyní Hongkongu Carrie Lamovou a vyjádřil důvěru a podporu její vládě. Uvedl, že Peking plně uznává práci Lamové i jejího týmu a že hongkongská vláda pod jejím vedením udělala hodně práce pro kontrolu situace a „zlepšení nálady“ ve společnosti.
Hongkongský vládní tajemník Matthew Cheung v úterý prohlásil, že setkání prezidenta s Lamovou bylo „vyjádřením důvěry“ hongkongské vládě a její schopnosti vypořádat se s nepokoji, jež město sužují již téměř pět měsíců.
Podle hongkongské zákonodárkyně blízké protestnímu hnutí Claudie Moové jsou však vyjádření z posledních dní znamením budoucího tvrdšího postoje Pekingu. „Uvědomili si, že záležitosti v Hongkongu dosáhly bodu, odkud není návratu. Nemají jinou možnost, než nadále podporovat Lamovou s nadějí, že věci utichnou,“ řekla zákonodárkyně agentuře AP. „Zpráva (z Pekingu) pro obyvatele (Hongkongu) zní: ,Stojíme za ní, má naši podporu a vy si raději dávejte pozor‘,“ dodala Moová.
Demonstrace v Hongkongu vypukly v dubnu kvůli spornému vládnímu návrhu zákona, který měl umožnit vydávání podezřelých z trestné činnosti do pevninské Číny. Ačkoli Lamová v reakci na nepokoje návrh zrušila, protesty pokračují a jejich účastníci žádají rezignaci správkyně, širší demokratické reformy, nezávislé vyšetření policejních zákroků a záruky pokračující nezávislosti na Pekingu.