Peking chce změnit zákony v Hongkongu. Policisté by měli víc pravomocí a soudci by byli z Číny

Čínská vláda hledá způsob, jak rychle změnit zákony v Hongkongu. Oznámil to na závěr svého čtyřdenního jednání Ústřední výbor komunistické strany Číny. Změny mají nastolit podobný právní rámec, jakým Čína kontroluje Macao. Tam komunistická Čína nemá problém s udržením klidu, přestože obě města leží jen 40 km od sebe.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavním požadavkem demonstrantů v Hongkongu je úplné stažení kontroverzního návrhu zákona o vydávání do pevninské Číny a vytvoření nezávislé komise, která by vyšetřila policejní násilí při dřívějších protestech.

Hlavní úsilí vlády teď směřuje k tomu, aby do Hongkongu aplikovala podobné zákony, jako v Makau před deseti lety. | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Nejvyšší špičky režimu vydaly na závěr jednání jen stručnou zprávu. Nemluví se v ní ani o americko-čínské obchodní válce, ani o situaci v muslimské autonomní oblasti Sin-ťiang.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čínská vláda hledá způsob, jak rychle změnit zákony v Hongkongu.

Hlavní úsilí vlády teď směřuje k tomu, aby do Hongkongu aplikovala podobné zákony, jako v Makau před deseti lety. Policie tam má speciální pravomoci na udržení pořádku, jiným pravidlům tam podléhá povolování demonstrací a v justici pracují výhradně čínští soudci.

Čínští komunisté věří, že tímto způsobem se jim podaří skoncovat s protesty v Hongkongu a navíc rychle potrestat jejich organizátory. 

Demonstrace začaly v Hongkongu na přelomu března a dubna letošního roku. Vyvolal je kontroverzní zákon o vydávání stíhaných lidí do cizích zemí - mimo jiné i do pevninské Číny, se kterou autonomní oblast extradiční dohodu nemá.

Podle kritiků bylo navržení zákona ze strany Pekingu dalším krokem k omezování svobod, které v pevninské Číně nejsou běžné. V říjnu správkyně Hongkongu Carrie Lamová oznámila, že návrh extradičního zákona stáhla.

Hongkong byl do roku 1997 britskou kolonií, ve zmíněném roce se pod principem jedné země a dvou systémů vrátil pod správu Číny.

David Jakš, zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme