Kam by byl vydán Viktor Kožený?
Někdejší šéf Harvardských investičních fondů Viktor Kožený, který dosud úspěšně uniká české policii, má tentokrát velký problém. Newyorský žalobce finančníka žijícího na Bahamských ostrovech obvinil ze zpronevěry 182 milionů dolarů. O ty přišli američtí investoři kvůli plánované privatizaci v Ázerbájdžánu. O vydání Koženého z Baham tak už nežádá jenom Česko, ale i Spojené státy.
Viktor Kožený se obviněním vzneseným v USA brání - tvrdí, že zákon nepřekročil. Jeho právník Donald Bierman zdůrazňuje, že někdejší šéf Harvardských fondů žádného z investorů neokradl: "Obvinění jsou zcela neoprávněná. Pan Kožený a lidé, spojení s tímto případem, byli zapojeni do stejného typu investic. Velmi dobře znali všechna rizika, protože jsou to odborníci, finanční poradci. Zariskovali, investovali, ale nevyšlo to. Teď si stěžují na své vlastní chyby."
Česká a americká žádost o vydání Koženého k trestnímu stíhání se tak mohou střetnout. Jak v rozhovoru pro Radiožurnál připustil náměstek nejvyšší státní zástupkyně Jaroslav Fenyk, pokud Spojené státy uplatní smlouvu o vydávání osob s Bahamami, existuje vysoká naděje, že bude vydán spíše do USA. "Ale je to teoretická úvaha," zdůraznil a upozornil, že jde o vyšetřování samostatných případů. Česko na rozdíl od USA takovouto smlouvu s Bahamskými ostrovy nemá.
Česká policie letos v létě rozhodla, že Kožený bude stíhán jako uprchlý a doručila obvinění jeho obhájci, který byl ustanoven v tuzemsku. "Nás zajímá to, zda se vyhýbá trestnímu stíhání, a to se vyhýbá. On se vyhýbá trestnímu stíhání pobytem v cizině. Nemusí prchat, prostě se vyhýbá. Činí všechno pro to, aby trestní stíhání proti němu nemohlo být vedeno," řekl Radiožurnálu Fenyk.
Zatímco v Americe se měl dopustit zpronevěry 182 miliónů dolarů v souvislosti s jeho aktivitami v Ázerbajdžánu, české orgány ho od letošního léta stíhají jako uprchlého kvůli vytunelování Harvardského průmyslového holdingu. Podrobnosti o americké žádosti o vydání Koženého naleznete zde.
Pokud podle advokáta Tomáše Sokola Spojené státy tuto smlouvu o vydávání se státem Bahamy uzavřely, vydání Koženého by nic bránit nemuselo: "Pochopitelně přání Spojených států zaštítěné vahou tohoto státu je přání, které každý vnímá intenzivněji, než-li o něco žádá Česká republika. Takže pokud skutečně projeví zájem, to znamená zákonným způsobem podají žádost, tak předpokládám, že mají poměrně slušnou šanci na úspěch," poznamenal Sokol.
Pokud se Američanům podaří Koženého dostat před soud, mohla by o jeho vydání Spojené státy teoreticky požádat i česká justice. Ovšem jenom v případě, že Bahamy ho do USA nevydají s podmínkou, že do třetí země nebude vydán. "Obvykle se vydává pouze pro trestní stíhání v té zemi, která o to žádá," vysvětluje Sokol.
V Česku je Viktor Kožený stíhán pro podezření z vytunelování Harvardského průmyslového holdingu. Letos v červenci byl obviněn společně s bývalým předsedou představenstva holdingu Borisem Vostrým z podvodu. Oba jsou u nás stíháni jako uprchlí.
To policii umožňuje účinněji pokračovat ve stíhání. Jako uprchlý totiž může být Kožený mimo jiné souzen v nepřítomnosti.
To se Koženému nelíbí a chce se ohradit u českých a mezinárodních soudů, uvažuje i o Evropském soudu pro lidská práva. Tvrdí totiž, že nemůže být považován za uprchlého, protože je všeobecně známo, že se už 10 let zdržuje na Bahamách, kde má trvalé bydliště. Naše úřady však tvrdí, že za uprchlého lze považovat i takového člověka. Dva roky totiž nebylo možné Koženému doručit obvinění.
Policie Koženého a Vostrého podezírá z toho, že z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice vyvedli asi 11 a půl miliardy korun, což vedlo k likvidaci Harvardského průmyslového holdingu.
Majetek Koženého v České republice je kvůli jeho tresnímu stíhání zablokován a jeho společnosti jsou v likvidaci. Do Harwardských fondů. které spravoval, přitom při kupónové privatizaci investovalo více než milion Čechů.