Katalánský parlament se sejde navzdory zákazu. Chystá se jednání o nezávislosti
Katalánský parlament se v pondělí sejde navzdory zákazu soudu. Rozhlasové stanici BBC to v pátek řekl šéf katalánské diplomacie Raül Romeva. Regionální poslanci podle něj teprve rozhodnou, zda vyhlásí nezávislost na Španělsku. Program katalánského parlamentu ještě nebyl oficiálně stanoven.
Poslanci v minulých dnech uváděli, že na pondělní schůzi pozvou katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, aby je oficiálně seznámil s výsledky referenda, v němž údajně 90 procent hlasujících podpořilo samostatnost. Parlament, kde mají většinu zastánci odtržení od Španělska, má následně hlasovat o jednostranném vyhlášení nezávislosti.
V Katalánsku se dá čekat i městská gerila. Rajoy tančí mezi vejci a doufá ve volby, říká expert
Číst článek
„Parlament bude diskutovat, parlament se sejde. Bude to debata, a to je důležité,“ odpověděl na dotaz ohledně pondělního vývoje Romeva.
Španělský ústavní soud ve čtvrtek nařídil schůzi katalánského parlamentu pozastavit a poslancům pohrozil trestním postihem, pokud se zasedání přece jen uskuteční.
Zásah ústavního soudu iniciovali opoziční socialisté v katalánském parlamentu. Soud upozornil, že jakékoli rozhodnutí katalánského zákonodárného sboru na pozastavené schůzi bude neplatné.
Postup soudu označila předsedkyně regionálního parlamentu Carme Forcadellová za porušení svobody projevu a vyjádřila nad ním politování. Zároveň podle webu katalánského listu La Vanguardia upozornila, že žádné rozhodnutí o schůzi nebylo ještě ani schváleno.
Na nezávislosti není shoda
I když na hlasování o nezávislosti v pondělí dojde, pořád není zcela jasné, zda ji podpoří všichni poslanci dvou separatistických stran. Agentura Bloomberg ve čtvrtek s odvoláním na zdroje seznámené s plány katalánské vlády informovala o neshodách mezi zástupci dvou skupin.
Poslanci aliance regionálního premiéra Puigdemonta Společně pro Ano (JxSí) se údajně obávají možných katastrofálních důsledků vyhlášení nezávislosti na místní ekonomiku, zatímco tvrdé jádro Kandidátky lidové jednoty (CUP) požaduje okamžité zpřetrhání pout se Španělskem.
Madrid v čele s předsedou vlády Marianem Rajoyem se vzhledem k vyjádření Raüla Romevy zřejmě bude muset znovu rozhodovat, jak naložit s katalánskými činiteli, kteří nerespektují vůli soudů. „Rajoy a jeho menšinová vláda nebude chtít za žádnou cenu riskovat opakování násilného scénáře z minulého víkendu, který sklidil mezinárodní kritiku a ještě více vyburcoval separatistické hnutí,“ napsal Bloomberg.
Rajoy se bude se svými ministry o dalším postupu radit v pátek odpoledne. Pokud by Katalánsko vyhlásilo nezávislost, může Madrid aktivovat článek 155 španělské ústavy a převzít kontrolu nad správou autonomní oblasti na severovýchodě země.
Zahraniční média ale v posledních dnech uvádějí, že jednostranná deklarace nezávislosti by fakticky neměla žádný dopad a že Katalánsko nemá prostředky na jiná opatření než na „odstranění španělských vlajek z místních úřadů“.