Lídři zemí Evropské unie chtějí co nejrychleji přitvrdit v ochraně osobních dat

Evropská unie by měla co nejdříve posílit ochranu osobních dat. V Bruselu by se na tom měli dohodnout lídři členských zemí osmadvacítky. Ochrana dat se stala velkým politickým tématem poté, co se objevila tvrzení o masivních odposleších telefonů ze strany amerických tajných služeb. Ty údajně sledovaly i hovory německé kancléřky Angely Merkelové.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky EU před sídlem Evropské komise v Bruselu

Vlajky EU před sídlem Evropské komise v Bruselu | Zdroj: ČTK

Navržená evropská pravidla o ochraně dat se netýkají odposlechů, ale zacházení s daty ze strany firem jako jsou Facebook nebo Google. Unie chce zamezit zneužívání citlivých osobních údajů.

Pravidla by ale dopadla i na střední a menší firmy a toho se Česko podle ministra zahraničí v demisi Jana Kohouta bojí. „Z našeho pohledu se jedná o otázku, která bude znamenat dodatečné náklady.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční zpravodaj Ondřej Houska sleduje jednání v v Bruselu

Česko proto s přijetím nových pravidel nechce spěchat. Zatím se ale zdá, že většina ostatních zemí je chce naopak přijmout co nejrychleji.

EU by měla podle záměrů přijmout přísnější předpisy pro firmy jako Facebook nebo Google z hlediska nakládání dat nebo kdyby chtěli osobní data občanů EU převádět mimo území EU. Nová pravidla mají zakotvit právo ‚být vymazán‘ z internetu, pokud se člověk rozhodne odhlásit se ze sociálních sítí. Ne všechny země s něčím takovým souhlasí, například ČR s tím má problém, jak řekl ministr zahraničí v demisi Jan Kohout.

'Neznamená to, že nechceme ochranu osobních dat,' říká Jan Kohout

„Není to tak, že bychom nechtěli ochranu dat, je to spíš proto, že pod dojmem událostí a všech věcí, které se dostávají na povrch v Evropské unii, tak EU má občas trochu hysterické reakce na věci, nad kterými dlouho váhala, a pak je zvládne docela rychle.“

Už je k dispozici i návrh závěrů a tam se zdůrazňuje, že ta pravidla mají být přijata na jaře příštího roku, Česko to chce zpomalit, zatím to na to ale nevypadá.

Kromě ochrany dat Evropská komise prosazuje i dohodu na co nejrychlejším zrušení roamingu. Evropská komise chtěla, aby se na zrušení roamingu členské země EU dohodly do jara příštího roku, s tím že by pak roaming byl zrušen kolem let 2015, 2016.

Ondřej Houska, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme