Návštěva Drážďan turisty nezklame
Kurfiřtovi Augustu Silnému vděčí Sasko za mnohé, třeba za svou metropoli. Drážďany nejsou nadarmo považovány za architektonickou perlu střední Evropy. Potvrdil to také zápis Labského údolí v Drážďanech do seznamu světového dědictví UNESCO.
V 18. století August Silný štědře otevřel pokladny svého dvora a povolal věhlasné italské architekty, aby zde ztvárnili jeho sen - přenést kus Benátek na 19 km dlouhý drážďanský úsek toku Labe, mimochodem na úpatí nejsevernějších vinic v Evropě.
"Právě soustředěná snaha zachovat zeleň ve městě jasně viditelnou přispívá k tomu, že je město tak populární a podtrhuje kolorit Drážďan," říká Matthias Lerm, koordinátor UNESCO pro světové dědictví Drážďan. "Neznám jiné město, které by sneslo srovnání s Drážďany a mohlo toho tolik nabídnout," přiznává starší žena, která pamatuje město i v jeho nejvýstavnější podobě, před válkou. "Je tu tolik věcí k obdivování, a to přesto, že za druhé světové války bylo město tak krutě postiženo. Stále je tu co k vidění, stále si zachovaly svůj duch a turisté, kteří sem přijíždějí se jim musí obdivovat, to mě určitě naplňují hrdostí na rodné město," říká místní rodák.
"Titul světové dědictví má pro Drážďany velký význam. Za rok z něj už profitoval turismus i trh s nemovitostmi. Doufám, že to bude působit i dále, hlavně kvůli zaoceánským turistům, doufáme, že titul přispěje dále k popularizaci města," mapuje Matthias Lerm plány saského turismu, který už vloni zaznamenal rekordní nárůst návštěvníků z celého světa - 5 milionů turistů.
Letos mezi ně můžete patřit i vy. Drážďany jsou takříkajíc za humny a určitě jsou připraveny ze svého kouzla poskytnout cosi i Vám. A kdyby to nestačilo, v Saské Lužici, v Bad Muskau, najdete ještě nádavkem Park knížete Hermanna von Püklera, který je také zapsán na seznam dědictví lidstva UNESCO.