Největší karneval planety začíná. Rio de Janeiro se vlní sambou
Starosta Rio de Janeira dnes předá klíče od města na pár dní králi Momovi. Začíná největší karneval na světě. Lidé ale na oficiální začátek nečekají a v ulicích bubnují a tancují už několik dní. Do bicích nástrojů se přitom opírají opravdu roztodivné skupiny.
Čtvrteční podvečer, centrum Ria. Čtyřicetistupňovou výheň přitápějí motory autobusů, odvážejících lidi z práce.
Ne všichni spěchají mnohaproudými silnicemi domů. Na rohu postranní ulice u stolků s pivy se uvelebili kravaťáci. Na obrubníku se vlní Carla a Iara.
Škoda prý, že nejsou prázdniny už teď. Musejí chodit do práce, ale i tak zvládají po večerech obcházet takzvané bloky – pouliční vystoupení různých skupin – nikdy nechybí bicí.
Přípravy na karneval v Rio de Janeiru vrcholí. Sleduje je zpravodaj ČRo David Koubek
Obě už z práce přišly v decentně karnevalovém – barevných šatech, a do vlasů si vetkly květiny.
Nukleární bubnovačka nacvičovala už od září
Sem přišly kvůli kamarádovi. Bude tady vystupovat s Nukleární bubnovačkou. Muži v zelenobílých dresech právě pro dnešní příležitost vykládají bubny a dva z nich je pomocí šroubů ladí.
„Jedna z nejdůležitějších akcí roku naší skupiny je dnešní Batuke Nuclear. Je to jeden z takzvaných bloků, a je oficiálně součástí karnevalu v Riu,“ říká Davi Espinha.
Je ředitelem Rekreačního spolku zaměstnanců Eletronuclear – tedy firmy, která provozuje jedinou brazilskou jadernou elektrárnu. Takhle vystupují už 4 roky.
„Pokaždé si najmeme učitele a od září do února nacvičujeme tohle vystoupení. Je to dobrá skupina, pěkně vyladěná. Je to skoro bomba. Ne atomová, ale bomba.“
Školy samby se připravují na karneval, v Riu se trénuje i na slavné Copacabaně
Číst článek
Asi třicet lidí teď hraje na bubny všech velikostí i chřestidla. Mají zpěváka, hráče na cavaquinho. A baví obecenstvo.
Rytmus nezná rozdíly
Je mezi nimi hodně kolegů, ale také lidé, kteří přišli po zvuku a baví se. Brazílie je země bicích nástrojů – cit a láska k rytmu a bicím nástrojům pochází z Afriky, odkud kdysi mířili do Brazílie otroci. Tady se v rytmu houpou všichni, bez rozdílů.
Davi prý hrál na velký buben zvaný surdo, letos se chopil o něco menšího bubnu, repinique. Bubnování ho opravdu chytlo.
„Bicí skupina má šest základních nástrojů. Už jsem si je všechny vyzkoušel. Za chvíli budu moci hrát v kterékoliv skupině. I učitel říkal, že to celkem jde, tak uvidíme,“ libuje si.
Sám se byl už podívat na další dva takzvané bloky v uplynulém týdnu. Ty jsou po celém městě – některé větší, pohybují se po městě, a některé opravdu malé.
Na rohu přibývají lidé, na dalším rohu zase hraje jiná skupina tu svou sambu. A tak to vypadá po celém městě.
Zvětšit mapu