Německá kancléřka navrhuje jednat o nové unijní smlouvě bez Polska
Německá kancléřka Angela Merkelová se chce pustit do reformy institucí Evropské unie i přes odpor Polska. Tato zpráva dala summitu sedmadvacítky nový směr poté, co Varšava odmítla i poslední kompromisní návrh týkající se rozdělení hlasů v EU. Berlín nechce přijít o pokrok v jednání dosažený za posledního půl roku a hodlá na vrcholné schůzce přijmout dohodu o mandátu pro takzvanou mezivládní konferenci, kterou by podpořilo 26 z 27 členských zemí.
Jako blesk z čistého nebe zapůsobilo prohlášení mluvčího německé vlády Ulricha Wilhelma, že je technicky možné svolat mezivládní konferenci i bez jednomyslného souhlasu členských států.
Kancléřce Merkelové údajně došla trpělivost poté, co Varšava odmítla i poslední kompromisní návrh, který Německo i další účastníci summitu považovali za velmi velkorysý vůči Polsku.
Situace je opravdu vážná, o čemž svědčí i fakt, že francouzský prezident Nicolas Sarkozy zatelefonoval do Varšavy polskému premiérovi Jaroslavu Kaczynskému a na pomoc si pozval i britského premiéra Tonyho Blaira.
Podle europoslance Jo Leinena technicky lze konferenci svolat bez konsensu všech zemí. Polsko se jí může přesto účastnit. "Je třeba mít konsensus na konci jednání, ne na začátku," řekl novinářům předseda ústavního výboru EP. Podle něj je to možnost, jak získat čas a prostor pro manévrování. Během příštích čtyř až šesti měsíců je možné, že Varšava změní názor, nebo se najde jiné řešení, dodal.
Evropská unie se dostala do podobné situace naposledy na přelomu 80. a 90. let minulého století, když se jednalo o budoucím zavedení eura. Na summitu tehdy ještě dvanáctičlenné unie bylo 11 zemí pro založení společné centrální banky. Británie to odmítala, ale následné mezivládní konference se přesto zúčastnila, byť euro později nepřijala.
V každém případě o nejnovějším německém návrhu ještě není rozhodnuto. Jak potvrdil kolem 23. hodiny místopředseda české vlády Alexander Vondra, stále se o něm v Bruselu jedná.