„Pokud padne nějaký jasný závazek, tak to pro Ukrajinu bude velká morální vzpruha,“ řekl Českému rozhlasu Jan Ludvík z Katedry bezpečnostních studií na Univerzitě Karlově.
Lídři nejsilnější obranné aliance na světě také společně oslaví tři čtvrtě století od jejího vzniku, povečeří v Bílém domě a také se rozloučí s generálním tajemníkem Jensem Stoltenbergem.
Země sedmadvacítky Gruzii také vyzvaly „k zastavení množících se případů zastrašování, vyhrožování a útoků na představitele občanské společnosti, politické představitele, aktivisty a novináře“.
Příštího summitu by se podle poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Ihora Žovkvy mohlo Rusko zúčastnit, pokud „bude připravené zvážit ukrajinské návrhy a nebude předkládat ultimáta“.
„Si Ťin-pching se nebojí vstupovat do zahraniční politiky. Číně někteří nedemokratičtí vůdci věří více než Západu,“ říká sinoložka Procházková v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
S politicko-diplomatickou delegací prezidenta Petra Pavla do litevského Vilniusu dorazili také zástupci českých firem a akademické obce. Ti se zúčastnili byznys fóra a vědecké konference.
„Když jsem začínal, říkal jsem, že s jádrem je to jako v Harrym Potterovi, je to slovo, které nesmíte vyslovit, jako lord Voldemort. To se ale změnilo,“ glosoval ministr Jozef Síkela (STAN).
„V průběhu jednání se řada států k (české) iniciativě přihlásila nebo mně v kuloárech kolegové říkali, že o ní rychle budou jednat. Myslím, že nakonec tato akce bude mít velkou podporu,“ uvedl Fiala.
Unijní představitelé by se měli vrátit k hlasování o další finanční pomoci pro Ukrajinu v lednu. Ministr pro evropské záležitosti zdůraznil, že jeho stanovisko se může lišit od stanoviska vlády.
Jednání zablokoval maďarský premiér Orbán. Jednalo o změnu víceletého rozpočtu EU, která měla zahrnovat výraznou finanční pomoc Ukrajině na příští čtyři roky celkem ve výši 50 miliard eur.
„USA potřebují Saúdskou Arábii momentálně víc než Saúdská Arábie potřebuje Spojené státy,“ říká arabista Petr Pelikán. Vysvětluje, že schůzka s Putinem nebude znamenat konec spojenectví s USA.
„Čína se snaží dosáhnout toho, aby byla větším exportérem než importérem, aby dosáhla závislosti odběratelů na jejich výrobcích,“ říká Miloš Vystrčil v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
Spojené arabské emiráty věnují 30 miliard amerických dolarů na globální klimatická řešení. V zahajovacím projevu summitu COP28 v Dubaji to prohlásil vládce země Muhammad bin Zájid.
Ve Spojených arabských emirátech začíná 28. klimatická konference OSN (COP28), monstrózní akce o 70 tisících účastnících. Čekají se vyhrocená atmosféra, slovíčkaření i sliby.
„Kulisy, ve kterých se bude COP odehrávat, jsou docela dramatické. Z mého pohledu ta provázanost velkých krizí na summit dolehne," říká ředitel českého centra OSN před čtvrtečním zahájením konference.
Íránský prezident Ebráhím Raísí muslimské státy vyzval, aby uvalily ropné, obchodní a politické sankce na Izrael a označily izraelskou armádu za teroristickou organizaci.
Priština tvrdí, že Bělehrad finančně podporoval srbskou polovojenskou jednotku, která na konci září přepadla kosovskou policejní hlídku. Srbové obvinění popřeli.
Zelenského vystoupení odpoledne zahájilo v pořadí třetí summit Evropského politického společenství, na který do Španělska dorazili lídři více než čtyř desítek evropských zemí.
„Celá evropská konstrukce boje za klima je postavená na tom, že ten cíl je nedosažitelný, pakliže k tomu nepřispěje svojí mírou úplně každý,“ říká poradce prezidenta Mika
Za poslední rok mluvil Guterres o tom, že jsme na dálnici do klimatického pekla, že začala éra globálního varu nebo o krutém létě na severní polokouli.