Supertajfun na Guamu. Ostrov je odříznut od dodávek elektřiny, situace je extrémně nebezpečná
Americký tichomořský ostrov Guam ve středu pocítil dopady supertajfunu Mawar, který se prohnal těsně kolem jeho severních břehů. Bouře odpovídající silou hurikánu čtvrté kategorie přinesla na ostrov silný vichr a husté lijáky. Nízko položené oblasti na pobřeží zaplavily vzedmuté mořské vlny. Přerušeny byly dodávky elektřiny prakticky pro všechny odběratele, informoval zpravodajský server CNN.
Mawar je nejsilnější bouří, která Guam, kde žije více než 150 000 lidí, postihla za několik desítek let.
Bouři před příchodem k pevnině doprovázel vichr o rychlosti dosahující 225 kilometrů v hodině a v nárazech až 265 kilometrů za hodinu, napsal server CNN. Úřady varovaly, že situace na ostrově bude v příštích hodinách extrémně nebezpečná, a vyzvaly občany, aby vyhledali útočiště v budovách s pevnými zdmi.
Americký prezident Joe Biden schválil kvůli tajfunu Mawar na ostrově vyhlášení stavu nouze a americká armáda, která má na Guamu velkou základnu, nechala odplout své lodě do bezpečí.
Úřady předpokládají, že voda a elektřina nemusí být na ostrově k dispozici příštích několik dnů, možná i týdnů. Obyvatelé, zvyklí na tajfuny, se na živel snažili připravit. Většina z nich zabezpečila zahradní nábytek, zásobila se potravinami a palivem a připravila si nejnutnější dokumenty, uvedla agentura AP.
Meteorolog Ken Kleeschulte řekl, že očekává velké škody, většina budov by ale podle měla vydržet. Od roku 2002 úřady vyžadují, aby byly nové domy stavěny z betonu. Starší stavby ze dřeva s plechovými střechami budou patrně smeteny, prohlásil Kleeschulte.