Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Po nehodě ve slovinské jaderné elektrárně nehrozí žádné nebezpečí

Havárie slovinské jaderné elektrárny Krško životní prostředí neohrozila. To jsou podle předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové poslední definitivní zprávy o situaci ve slovinské jaderné elektrárně Krško. Podle oznámení slovinských úřadů totiž elektrárna musela být odstavena z provozu kvůli úniku chladicí kapaliny v primárním okruhu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovinská jaderná elektrárna Krško

Slovinská jaderná elektrárna Krško | Zdroj: ČTK

Podle Dany Drábové je situace ve slovinské elektrárně teď stabilizovaná: "Únik chladící kapaliny se podařilo kompenzovat. Elektrárna je momentálně odstavená, bude se dochlazovat, aby bylo možno přesně určit místo poruchy a následné opravy." Drábová odhaduje, že elektrárna se vrátí k normálnímu provozu pravděpodobně do měsíce.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ještě srovnala českou a slovinskou jadernou energetiku a ujistila, že v našich jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany nikdy takováto situace nenastala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Jana Punčocháře s Danou Drábovou

Incident s únikem chladící kapaliny v jaderné elektrárně Krško nebyl ani podle slovinské strany nebezpečný. Šlo o méně závažný případ, při kterém nedošlo k úniku radioaktivity. Oznámení o vyřazení elektrárny z provozu, které rozeslala Evropská komise ostatním členským zemím, bylo standardním opatřením, sdělila Českému rozhlasu v Bruselu mluvčí slovinského předsednictví EU Maja Kocjančičová.

Krško je jediná slovinská jaderná elektrárna. Dodává elektrickou energii Slovinsku i Chorvatsku, obě země vlastní polovinu. Byla první atomovou elektrárnu v bývalé Jugoslávii. Do provozu ji uvedli před pětadvaceti lety a má reaktor americké výroby. Slovinskou výrobu elektřiny zajišťuje ze 40 procent.

Nevládní organizace se snaží o její odstavení z provozu už řadu let. Stejně tak jako česká jaderná elektrárna Temelín, je i slovinské Krško trnem v oku například rakouských ekologů.

V České republice došlo k menšímu incidentu před dvěma dny. V Jaderné elektrárně Dukovany odstavili jeden ze čtyř výrobních bloků - kvůli lidské chybě. Pracovník elektrárny totiž omylem uzavřel jeden ze šesti okruhů s chladicí vodou v jaderné zóně reaktoru, proto energetici museli odpojit dvě turbíny.

Lenka Militká, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme