Podle EDF byla nabídka nespravedlivá, protože jihokorejská vláda může KHNP poskytnout finanční podporu, která by ohrozila hospodářskou soutěž v Evropské unii.
Francouzi se pustili do tvrdého boje o zakázku na nové reaktory v Dukovanech, kterou vyhráli Korejci. Podle viceprezidenta EDF Vakise Ramanyho není nabídka KHNP upřímná a reálná v evropském rámci.
Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak podle agentury Reuters vyzval k rychlé globální reakci na údajnou hrozbu útoku na jaderná zařízení na Ukrajině.
Americká společnost Westinghouse podá odvolání k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže proti výsledku tendru na dostavbu bloků v Dukovanech. Podle Westinghouse nemá vítězná firma KHNP potřebné licence.
Když jihokorejská jaderná firma KHNP stavěla reaktory ve Spojených arabských emirátech, získal Westinghouse kus zakázky. Rádi bychom to viděli i tady, říká šéfka SÚJB Dana Drábová.
Většina tuzemských médií používá obrat „tendr století“, když mluví o tom, jak vláda přidělila zakázku na výstavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech společnosti KHNP.
Vítězem tendru na stavbu nových jaderných bloků v Dukovanech se stala jihokorejská státní společnost KHNP. Její prezident odpovídal na otázky o zkušenostech i výzvách, kterým firma čelí.
Vláda zatím rozhodla o stavbě dvou bloků v Dukovanech, oznámil premiér Petr Fiala. Vláda bude také jednat s vítězným KHNP o opci na další až dva reaktory v Temelíně.
Přesně před 70 lety dosáhl první švédský reaktor takzvaného kritického stavu neboli začal samostatně fungovat. Zařízení označované jako R1 fungovalo asi 15 let.
Maximalistická varianta objednat si rovnou čtyři nové jaderné bloky je pro Česko riskantní. Pokud by se jejich stavba prodražila, cenu elektřiny v budoucnosti zbytečně potáhnou tyto zdroje vzhůru.
Jeden nový jaderný blok by měl vzniknout v Dukovanech, při případné větší výstavbě by vznikly až dva v Dukovanech a dva v Temelíně. Nabídky v tendru podaly obě firmy na konci dubna.
Francouzská EDF a korejská KHNP odevzdaly ČEZ závazné nabídky až na čtyř nové jaderné bloky. „Čím víc stejných bloků v Evropě i Česku, tím budou vyrábět levněji,“ říká Vakis Ramany, viceprezident EDF.
Korejská státní společnost KHNP a francouzská EDF odevzdaly ČEZ závazné nabídky na stavbu až 4 nových jaderných bloků. „Naše nabídka bude pro Česko určitě uspokojivá,“ říká Jooho Whang, prezident KHNP
„Když jsem začínal, říkal jsem, že s jádrem je to jako v Harrym Potterovi, je to slovo, které nesmíte vyslovit, jako lord Voldemort. To se ale změnilo,“ glosoval ministr Jozef Síkela (STAN).
Akcie ČEZ stála v polovině roku 2022 zhruba 1200 korun, nyní stojí kolem 800 korun. Minoritní akcionáři teď chtějí vydat petici a zveřejnit otevřený dopis představenstvu ČEZ a vládě.
„Pokud budeme mluvit v jednom roce o nejvyšších nákladech na pořízení třeba velkých komponent, dá se uvažovat o 30 či 40 miliardách. Z toho by se neměl státní rozpočet opotit,“ věří jaderná fyzička.
Návrh počítá u jaderných elektráren s poměrně širokým rozpětím jejich podílu na celkové roční výrobě elektřiny v zemi, a to od 36 do 50 procent v cílovém roce 2050.
„Jsme v situaci, kdy jsme neudělali jediný konkrétní krok v oblasti přípravy personálu a výchovy a vzdělávání lidí. To je první věc – bez lidí nepostavíte vůbec nic.“
Kolik může jaderný blok stát, Šnobr ilustruje na příkladu projektu britské elektrárny Hinkley Point, kde se cena za jeden blok vyšplhala v přepočtu na 650 až 700 miliard korun.
Nový reaktor by měl být největší investicí v novodobé historii ČR, podle dřívějších prohlášení vlády má stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Přesná cena bude známa až po ukončení soutěže.
„Byrokracie máme příliš. Chceme se zaměřit na redukci agend, abychom identifikovali ty zbytečné, a stát zároveň uměl pracovat s daty,“ řekl ministr financí v rozhovoru pro pořad Peníze a vliv.
Slovensko patří mezi velmoci atomové energetiky. Po nynějším zapojení třetího bloku elektrárny Mochovce bude slovenská výroba energie z 65 procent založena na jádru. Přeskočí tím i Francii.
„Bude to znít trochu jako klišé, ale nejdražší je proud, který nemáte. Je to strategická záležitost,“ říká staronová předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová o dostavbě Dukovan.
„Pokud někdo fixoval cenu před rokem, tak ten nárůst není velký. Ale pokud někdo fixoval cenu ještě před krizí, a teď mu to teprve doběhne, tak pro něj náraz se zpožděním přijde až teď,“ říká Beneš.