První testy experimentální vakcíny proti ebole mají nadějné výsledky
Američtí vědci provedli první testy experimentální vakcíny proti ebole. Výsledky jsou slibné. Imunitní systémy všech dvaceti testovaných dobrovolníků zvýšily po podání vakcíny produkci protilátek. Do západní Afriky by se očkovací látka mohla dostat v lednu.
U žádného z testovaných lidí se neobjevily vážnější vedlejší účinky. Dva z dobrovolníků měli přechodně zvýšenou teplotu, ale podle studie zveřejněné v New England Journal of Medicine nešlo o nic vážného.
Účastníky testů vědci rozdělili na dvě skupiny - každé podávali jinak velkou dávku vakcíny. První výsledky ukazují, že množství protilátek v těle se zvýšilo u všech dobrovolníků, mnohem výrazněji ale u skupiny, která dostávala zvýšenou dávku.
O zveřejněných úspěšných testech vakcín proti ebole mluvil předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula
Vědci teď budou muset přijít na to, jak velké dávky by lidé měli dostávat a kdy by se s očkováním mělo začít, aby organismus dokázal virus eboly porazit. Kromě toho začaly svou vakcínu testovat také týmy kanadských odborníků.
Když půjde všechno hladce, očkovací látka by se do západní Afriky, kde ebola zabila už přes 5 a půl tisíc lidí, mohla dostat v rámci širšího testování v lednu.
“Není to úplně zázračný výsledek“
„Já bych to viděl nadějně spíš masmediálně. Takový renomovaný časopis jako je New England Journal of Medicine by nikdy nepublikoval studii fáze jedna na 20 osobách. Spíš je to první signál, kdy jsme dostali jakési povědomí, že tam je reakce, která je pozitivní a ta bezpečnost je poměrně přijatelná,“ reagoval na zveřejnění studie předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.
Podle něj nelze ze studie ani udělat závěr, že bude možné nasadit vakcínu v dohledné době i v Africe. „Skutečně testovali dvacet dobrovolníků, kde jedna skupina dostala nízkodávkové schéma druhá vysokodávkové. A i u vysokodávkového byla odpověď u sedmi a u níkodávkového u dvou. Takže není to úplně zázračný výsledek,“ vysvětlil.
„V optimálním případě to znamená, že účinnost vakcíny se bude pohybovat maximálně u 70 procent a to nás úplně optimismem nemůže naplňovat,“ dodal Prymula.