Rozšíření EU: Chorvatsko za branami, Turecku brání třenice s Kyprem
Chorvatsko by se již příští rok mělo zařadit mezi státy Evropské unie, naopak Srbsko, Turecko nebo Albánie na sobě musí ještě pracovat. Vyplývá to z poslední zprávy o rozšiřování EU.
„Chorvatsko požádalo o členství v roce 2003 a mělo by se stát členskou zemí v roce 2013. Celé to období trvalo 10 let a nevidím důvody, proč by tento časový rámec měl být významně jiný v případě dalších zemí západního Balkánu,“ řekl eurokomisař pro rozšíření EU Štefan Füle.
Důvody, proč se některé země zatím v přístupových jednáních neposunují, jsou různé. V případě Turecka je to podle Füleho kyperská otázka.
Eurokomisař pro rozšíření EU Štefan Füle a jeho mluvčí Peter Stano k rozšiřování EU
„Turecko blokuje jedné ze zemí celní unie, kterou s Tureckem máme, což je Kypr, přístup kyperských lodí a letadel do Tureckých přístavů a letišť,“ dodal eurokomisař.
V případě Makedonie je zase problémem spor s Řeckem o název země. Makedonie se s Řeckem, členským státem EU, léta pře o pojmenování státu. Jde o to, zda má na označení Makedonie větší nárok bývalá jugoslávská republika, nebo severořecký region.
„Evropská komise navrhuje členským státům: otevřeme jednání s Makedonií a hned na začátku procesu bude dobrý impuls pro to, aby se spor o název vyřešil. My budeme trvat na tom, aby se to vyřešilo na začátku a tato záležitost se neodkládala na další fáze přístupového procesu,“ doplnil Füleho mluvčí Peter Stano.
Další exjugoslávskou republiku – Srbsko podle něj od úspěšných přístupových jednání vzdaluje problém Kosova. Komise Srbsku doporučila zlepšení vztahů. „To zlepšení musí být udržitelné a viditelné,“ doplnil Stano.
Evropská unii tvoří v současnosti 27 států. Naposledy ji rozšířilo v roce 2007 Bulharsko a Rumunsko. Česká republika je členem unie od roku 2004.