Ibrahim Kalin delegaci Hamásu ujistil o trvalé podpoře Turecka a prohlásil, že Ankara se rozhodně postaví proti jakýmkoli novým snahám o okupaci nebo anexi dalšího palestinského území.
Stále populárnější vůdce hlavní opoziční strany Özgür Özel promluvil z tribuny před radnicí istanbulské čtvrti Şişli. Jejího starostu zatkla společně se starostou celého Istanbulu policie.
„Důvody, proč protestuji, jsou strach z odklonu od demokracie, špatná ekonomická situace a korupce,“ uvádí v rozhovoru pro iROZHLAS.cz 24letá členka turecké opoziční Lidové republikánské strany (CHP).
V Turecku a v Sýrii se v těchto dnech odehrávají významné politické posuny. Jenže oba státy jakoby se míjely na pomyslném eskalátoru, každý míří jiným směrem.
„Jsme naštvaní, že nemůžeme žít tak svobodně jako lidé jinde v Evropě nebo Spojených státech. Je mi osmnáct let a nikdy jsem nezažil jinou vládu,“ říká student z Ankary.
Desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice. Vadí jim zadržení politického soupeře současného prezidenta Recepa Erdogana, Ekrema Imamoglua.
„Je to snaha získat čas a zavést jednání do slepé uličky. Toto všechno v tom musíme vidět,“ upozorňuje bezpečnostní analytik Vlastislav Bříza v pravidelném pátečním pořadu Co se děje se světem.
Erdogan má z rivala strach. Buď ho demonstranti svrhnou, nebo Turecku hrozí ruský scénář. Tak komentuje mohutné protivládní protesty v zemi politoložka Lucie Tungul z UPOL.
Turecká policie zadržela devět novinářů, kteří zpravodajsky pokrývali protesty proti zatčení istanbulského starosty Ekrema İmamoğlua. Úřady také blokují některá internetová média.
„Podpora Imamoglua je masivní. To bylo vlastně od začátku. Největší demonstrace probíhají v Istanbulu, ale není to omezené na Istanbul,“ říká český velvyslanec v Turecku Petr Štěpánek.
V Turecku se v posledních dnech konají protesty kvůli zatčení opozičního lídra a istanbulského starosty Imamoglua. „Už v minulosti se stalo, že byli prezidentští kandidáti vězněni,“ říká Drechselová.
Imamoglu byl v neděli formálně zatčen a obviněn z korupce a napomáhání teroristické organizaci, zadržen byl už minulou středu. Imamoglu vinu odmítá a své příznivce vyzval k masovým nepokojům.
AFP připomněla, že už z minulých prezidentských voleb v roce 2023 starostu vyřadilo odsouzení za urážku členů volební rady, a tak zvítězil stávající prezident Erdogan.
Ekrem Imamoglu je údajně obviněn z korupce. Vládní představitelé popírají, že by podnikali politicky motivované kroky proti opozičním představitelům, a tvrdí, že turecké soudy jsou nezávislé.
Turecko je na nohou. A také částečně ve vězení. Na protest proti zatčení nejdůležitějšího opozičního vůdce a desítek dalších lidí vyšly do ulic tureckých měst tisíce demonstrantů.
Investigativní tým Radiožurnálu zjistil, že firma, která provozuje plavidlo ruské stínové flotily, má silnou vazbu na Českou republiku. Kancelář si zřídila v luxusním bytě v pražských Vokovicích.
Strana kurdských pracujících (PKK) hovoří o příměří a možném rozpuštění. Karolína Lahučká z katedry Blízkého východu Univerzity Karlovy pro iROZHLAS.cz vysvětluje význam tohoto kroku.
Strana kurdských pracujících PKK dále sdělila, že je připravena svolat kongres, ten podle ní ale může řídit jen lídr strany Abdullah Öcalan, který je od roku 1999 vězněn.
Resort vnitra připravuje zákon, díky kterému by úřady mohly nově v azylovém řízení využívat místo fyzických tlumočníků automatické nástroje. Tlumočníci se bouří a ukazují na možná rizika.
Šestadvacetiletý Syřan útočil na náměstí Schlossplatz v centru jihoněmeckého Stuttgartu. Fotbaloví fanoušci tam sledovali přenos z Hamburku, kde se český tým postavil výběru Turecka.
V celém hotelu chyběl podle expertů funkční poplašný systém, hlásiče kouře a sprinklery. Vyšetřování se zatím zaměřuje na vedení hotelu, záchranné složky a magistrát nedalekého města Bolu.
Požár patří podle BBC ke katastrofám s největším počtem obětí v historii Turecka. Experti pak uvedli, že by nečekali tak vysoký počet obětí v hotelu, kde by správně fungovaly protipožární systémy.
Požár vypukl okolo půl čtvrté ráno místního času (kolem 1.30 SEČ) v hotelu v oblíbeném lyžařském středisku Kartalkaya. Podle tureckých médií začalo hořet ve čtvrtém patře.
Povstalecká skupina Haját Tahrír al-Šám (HTS), která svrhla syrský režim Bašár Asada, zřídila v Damašku prozatímní vládu. Syrské menšiny mají z budoucnosti obavy.
Švédský režisér gruzínského původu Levan Akin natočil film prodchnutý vírou v mezilidské pochopení, které je nezávislé na světonázoru a politickém stavu věcí.